ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 12/17/20 4:42 PM

Титулата за Али Ахмети е политизација на Универзитетот во Тетово, велат од Алијанса за Албанците и Алтернатива

Младинските организации на партиите Алијанса за Албанците и Алтернатива организираа прес-конференција пред Универзитетот во Тетово и посочија на политизацијата на одлуката да му се додели титула Доктор хонорис кауза на Али Ахмети. Тие поставија иронична изложба на наводни трудови кои според нив се дело на Ахмети.

-На изложбата што ја гледате зад мене, ние откривме само некои од академските списи што оваа личност ќе им ги остави на идните генерации, меѓу кои се: „Стратегија за преместување на младите во егзил без насилство и репресија”, како и најдобрата книга продавач „Достигнувајќи 700 илјади мајки за 1 секунда”. Покрај овие добро познати списи, решивме да откриеме и некои експерименти кои како се резултат го има тоа што десетици Албанци кои денес се испраќаат во затворите во државата , рече меѓу другото Омер Ајдини, претседател на Младинскиот форум на Алијансата за Албанците.

Адем Јашари од „Алтернатива” рече дека Универзитетот во Тетово не е на Али Ахмети и неговите сопартијци и дека кога ќе бидат на власт ќе му го вратат достоинството.

-Универзитетот во Тетово, кој се издигна над крвта и потта на Албанците не само во нашата земја, за жал денес падна под немилосрдните канџи на политизацијата и партизацијата што ја спроведува ДУИ .Така се вознемируваат коските на Абдилселам Емин, но и Фадил Сулејмани, како луѓе кои жртвуваа сè за формирање на овој Универзитет. Затоа, дури и денес се прашуваме што би рекол Фадил Сулејмани да беше жив за ова газење на Универзитетот за кој толку многу жртвуваше, рече Адем Јашари од „Алтернатива”.

МИА


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7