ММС

Објавено на: 12/13/20 6:08 PM

(ФОТО) Теретаните во минатото: Жените вежбале во корсети, мажите во костуми

Денешната опрема за вежбање им должи голем дел од својот изглед на прототипите дизајни од д-р Густав Зандер пред скоро повеќе од 150 години. Роден е во 1835 година во Стокхолм, а идејата да направи опрема за вежбање му се појавила во 1857 година, во време кога бил вработен како наставник по физичко образование.

Зандер направил неколку дрвени машини со тегови, рачки и пружини, кои луѓето можеа да ги користат за вежбање. Тој им дал упатства како да ги користат на заинтересираните луѓе, слично на личните обучувачи денес. Со текот на времето, уредите станаа сè покомплексни, па затоа некои од нив користеа парна машина од 1868 година, и електричен мотор од 1890 година.

Првиот институт Зандер е отворен во Стокхолм во 1865 година. Можеле да го посетуваат и мажи и жени, кои сакале да ги зајакнат своите мускули или да се опорават по болест или повреда. Интересно е што мажите во институтот вежбале во костум, а жените во корсет.

Лудоста за овој вид обука се проширил и во други земји, така што во 1911 година во светот имало дури триста институти „Зандер“. Верувале или не, дури и Титаник имаше една просторија со опрема за вежбање на Зандер.

Преземено од: https://citymagazine.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1