ММС

Објавено на: 12/13/20 12:45 PM

Златан е првиот Хрват кој на 29 години ја прими вакцината на Фајзер: Вели дека е безбедна

Првиот Хрват кој ја прими вакцината Фајзер против корона вирусот е млад лекар кој работи во Англија. Тој вели дека се чувствува добро и дека вакцините се безбедни.

Златан Ибраџиќ, 29-годишник, кој живее во Англија и работи во болница, тој е првиот Хрват кој примил вакцина на  Фајзер против корона вирусот, пренесува хрватски Дневник.

Day three since I recieved PfizerBioNTech vaccine for Covid-19. Still awaiting commands from Bill Gates which Windows to…

Posted by Zlatan Ibradžić on Saturday, December 12, 2020

Златан се вакцинирал пред три дена, а откри како се чувствува на својот Фејсбук.
„Трет ден е откако се вакцинирав. Сè уште ја чекам првата команда од Бил Гејтс. Ништо засега, тишина “, се пошегува тој на почетокот.

Тој вели дека се чувствува добро. „Ниту температурата (можна во првите неколку дена од приемот на вакцината, поради имунолошка реакција, која е очекувана и нормална). Притисокот добар, афебрилен, добар апетит. Липидограм, добар и лош холестерол, сè уште не сум измерил електролити, па сега не сум толку темелен “, пишува Златан.

Тој додаде дека имунитетот се развива 10 дена по приемот на првата доза на вакцината, а максимумот се постигнува по втората доза, односно 28 дена по првата.

„Вакцините се безбедни и темелно тестирани. Да се ​​продолжи… “, напиша тој.

Преземено од: https://nova.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.