ММС

Објавено на: 12/13/20 10:59 AM

Од бездомник до извршен директор на компанија вредна милијарда долари

Од бездомник во Токио, Таихеи Кобајаши стана шеф на технолошки стартап чијашто пазарна вредност надмина една милијарда долари.

Неговата приказна е меѓу најинтересните затоа што произлезе од бумот на мала акција на фалсификување богатство во Јапонија. Кобајаши, кој им помага на стартапите и другите фирми да дизајнираат и создаваат нови бизниси и производи, излезе во јавноста во јули, а оттогаш неговите влогови се зголемија повеќе од трипати.

Тоа е исход што малкумина можеа да го замислат пред две децении. Според Кобајаши, неговите родители го избркале на 17-годишна возраст кога го напуштил престижното средно училиште за да се фокусира на неговиот бенд. Во текот на денот, тој свирел музика и претежно спиел на отворено, користејќи картонски грејни кутии за време на ледените зимски ноќи. Тој беше бездомник година и пол.

Низа средби го тргнаа од улицата и на крајот го вработија како софтверски инженер. Тој беше еден од главните членови во основањето на претходникот на компанијата позната денес како „Sun * Inc.“, наречена Sun Asterisk, во Виетнам во 2012 година. Сега е извршен директор на „Sun *“.

„Зимите беа студени“, раскажал Кобајаши (37) за своето искуство на улица. “Имаше моменти кога се чувствував како да сум во пекол. Но, ги надминав тие времиња”, продолжува Кобајаши.

Како што изјави за „Блумберг“, неговите родители не ја прифаќале одлуката да го напушти средното училиште. Тие имаа финансиски планови да му овозможат да добие универзитетско образование, рече тој.

„Тие ми рекоа да заминам, па јас заминав, и тоа беше сè“, рече тој. „Сакав да го живеам животот правејќи го она во што уживам“, додаде тој.

Кобајаши на крајот помина две зими на улиците во областите Шинџуку и Шибуја во Токио.

„Можев да умрам“, рече тој. „Спиев каде што можам“, рече тој. „Околу 80 проценти од времето бев некаде надвор.

На 19-годишна возраст, менаџерот на клубот со музика во живо се сожалил на Кобајаши, нудејќи му работа и велејќи дека може да работи во клубот. Тоа го правел околу шест години, пишуваа  „Блумберг“.

На крајот, Кобајаши заклучи дека е време да се продолжи понатаму. Прво заработи пари тргувајќи со музички плочи преку Интернет. Потоа наишол на оглас за вработување за кој не биле потребни квалификации или искуство. Требаше само да се направи тест.

Шестчасовен тест испит за кандидати од различни области, вклучувајќи математички вештини, логично размислување и ИТ. Кобајаши помина и започна да работи во компанија, која го обучуваше како софтверски инженер.

Основање компанија
Така го запознал Макото Хираи, еден од основачите на „Sun“. Двајцата се согласија дека има многу софтверски инженери кои се истакнале во програмирањето, но малкумина можеа да ги искористат тие вештини за да дизајнираат работни модели. Одлучија да започнат компанија за надминување на јазот.

Кобајаши се пресели во Виетнам во 2012 година за да ангажира персонал на млади инженери во земјата. Во март 2013 година, основачите ја создадоа Framgia Inc. во Јапонија, која го смени своето име во „Sun“ во 2019 година. Идејата беше да се ангажираат инженери кои ќе им помагаат на јапонските стартап компании кои се борат да изградат одржлив бизнис.

 

„Нашата позиција беше да се посветиме на растот на тие стартапи, без оглед дали тоа нè туркаше во загуби“, рече Кобајаши.

Со текот на годините, „Sun“ го разви својот бизнис и сега има повеќе од 70 клиенти. Компанијата котираше во јули на матичниот пазар на Токио берзата за стартапи. Неговите акции се зголемија скоро шест пати на максимум во септември, постигнувајќи ја својата пазарна вредност над 1,4 милијарди долари. Оттогаш, тие паднаа за 37 проценти, а пазарната капитализација на компанијата падна под милијарда долари. Уделот на Кобајаши од 7,9 проценти вреди околу 74 милиони американски долари.

За девет месеци завршени во септември, остварен е нето приход од 649 милиони јени (6,2 милиони американски долари) од приход од 3,97 милијарди јени.

Преземено од: https://www.blic.rs/

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.