ММС

Објавено на: 12/13/20 10:22 AM

Дали знаевте дека во САД има град со име Корона

Додека зборот „корона“ оваа година има сосема едно поинакво значење, во Соединетите Американски Држави е познат зборот уште поодамна од кога постои град со име Корона.

Корона  е град во округот Риверсајд, Калифорнија, САД. Од пописот во 2010 година, во градот живееле 152.374 жители, наспроти 124.966 жители на пописот во 2000 година. Градовите Норко и Риверсајд се наоѓаат на север и северо-исток, Чино Хилс и Јорба Линда на северозапад, и Националната шума Кливленд и планините Санта Ана на југозапад.

Корона е на приближно 48 милји (77 километри) југоисточно од Лос Анџелес и 153 километри северо-северозападно од Сан Диего.

Корона, е сместен по должината на западниот дел на јужната Калифорнија во областа Империја, позната како „Кружен град“ поради кружниот распоред на Гранд Булевар 4,8 км. Тој е еден од најстандардните градови во Inland Empire, но има и голем индустриски дел на северната половина, седиштето на компаниите како што се Fender Musical Instruments Corporation, Monster Beverage Corporation и производителот на суперавтомобили Салин.

Од видеото подолу слушнете малку повеќе за овој град.

Г.Д

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.