ММС

Објавено на: 12/11/20 4:29 PM

Сребрен медал за Георгиевски на Европското првенство во таеквондо

Македонскиот репрезентативец Дејан Георгиевски постигна голем успех на Европското сениорско првенство во таеквондо, освојувајќи го сребрениот медал.

Георгиевски во финалната борба загуби со 19:18 од поранешниот светски првак, иранецот Махди Кобадабакаши, кој на Европското првенство во Сараево настапи под знамето на Србија.

На патот до финалето, Георгиевски ги совлада Андреј Гарбар од Украина (11:4), Динко Шегедин од БиХ (12:7) и Рос Даниел од Шпанија со 11:4.

 

 

 

 

Фото:

prokerala.com


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.