ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 12/9/20 12:17 PM

Кападокија во ноември ја посетија повеќе од 87.000 туристи, не е како пред пандемијата, ама…

Музеите и археолошките локалитети во Кападокија во Турција која е позната по самовилските оџаци, долините со природни карпести формации, историските манастири, како и по подземните населени места, во ноември оваа година ја посетија повеќе 87.000 туристи, пренесува агенцијата Анадолија (АА).

Кападокија минатиот месец угости илјадници странски и домашни туристи.

Според податоците на Дирекцијата за култура и туризам во Невшехир, 87.700 туристи ги посетија музеите и археолошките локалитети во ова подрачје, од кои археолошкиот локалитет Зелве го псоетија 25.745, музејот на отворено небо Ѓореме – 23.709, а подземниот град Кајмалкли го посетија 12.775 лица.

Ова подрачје е негативно погодено и од пандемијата на новиот вид коронавирус (Ковид-19), додека во истиот период минатата година 203.905 туристи го посетиле овој локалитет.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1