ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 12/5/20 11:59 AM

Повеќе од 66 милиони луѓе во светот позитивни на Ковид-19, починаа над 1,5 милион

Според најновите податоци што ги објави интернет страницата „Worldometers“, која секојдневно ги ажурира информациите поврзани со пандемијата на новиот тип на коронавирус (Ковид-19) во земјите од светот, од почетокот на заразата со коронавирусот кој за првпат се појави во кинескиот град Вухан досега, на глобално ниво бројката на лица позитивни на Ковид-19 изнесува 66.252.020, пренесува Анадолија (АА).

САД се земја со најголем број на лица кај кои е детектиран коронавирусот, вкупно 14.772.535. По САД следуваат Индија со 9.608.418, Бразил 6.534.951, Русија 2.402.949, Франција 2.268.552, Шпанија 1.699.145, Велика Британија 1.690.432, Италија 1.688.939, Аргентина 1.454.631, Колумбија 1.352.607 и Мексико со 1.156.770 лица позитивни на коронавирус.

Од последици предизвикани поради заразеност со Ковид-19 во светот животот го загубија 1.524.768 заразени, додека пак оздравеа 45.831.083 лица кај кои бил детектиран коронавирусот.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1