ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 12/1/20 7:44 PM

Тестирани 3.012, позитивни 1.069, починати 29 луѓе од корона во изминатите 24 часа во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3012 тестирања, а регистрирани се 1069 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-489, Куманово-60, Дебар-3, Штип-42, Прилеп-81, Тетово-36, Струга-36, Велес-36, Битола-37, Охрид-41, Кавадарци-37, Гостивар-42, Гевгелија-9, Струмица-30, Крива Паланка-13, Радовиш-4, Крушево-2, Кочани-10, Пробиштип-1, Демир Хисар-2, Македонски Брод-5, Берово-3, Валандово-3, Виница-2, Делчево-7, Кратово-1, Свети Николе-6, Кичево-10, Ресен-3, Неготино-18.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1242 оздравени пациенти од: Скопје-326, Куманово-111, Штип-36, Прилеп-69, Тетово-67, Струга-50, Велес-51, Битола-78, Охрид-55, Кавадарци-27, Гостивар-98, Гевгелија-15, Струмица-65, Радовиш-4, Крушево-3, Кочани-33, Пробиштип-5, Демир Хисар-13, Македонски Брод-3, Пехчево-2, Берово-3, Валандово-7, Виница-14, Кратово-3, Свети Николе-10, Кичево-68, Ресен-12 и Неготино-14.

Починати се 29 лица, седум пациенти од Скопје (82, 67, 78 83, 70, 66 и 56г), тројца од Куманово (63, 78 и 62г), четири од Прилеп (73, 65, 76 и 59г), еден пациент од Тетово (62г), двајца од Битола (66 и 85г), еден од Кавадарци (76г), четири пациенти од Гостивар (69, 69, 70 и 58г), тројца од Гевгелија (73, 75 и 71г), двајца од Струмица (63 и 77г), еден пациент од Радовиш (67г) и еден од Неготино (60г). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 62945, бројката на оздравени пациенти е 40188, на починати е 1792, а бројот на активни случаи изнесува 20965. Од вчера се евидентираат два контролни теста, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 27464, активни 10151
 • Куманово 3806, активни 896
 • Дебар 465, активни 100
 • Штип 2717, активни 535
 • Прилеп 3091, активни 1008
 • Тетово 3859, активни 910
 • Струга 1483, активни 440
 • Велес 2028, активни 678
 • Битола 2112, активни 882
 • Охрид 1638, активни 604
 • Кавадарци 1292, активни 491
 • Гостивар 2599, активни 922
 • Гевгелија 754, активни 232 (58 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 132 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица 1741, активни 564
 • Крива Паланка 444, активни 136
 • Радовиш 442, активни 121
 • Крушево 132, активни 70
 • Кочани 1249, активни 237
 • Пробиштип 365, активни 87
 • Демир Хисар 202, активни 77
 • Македонски Брод 173, активни 48
 • Пехчево 100, активни 20
 • Берово 367, активни 88
 • Валандово 221, активни 66
 • Виница 378, активни 148
 • Делчево 462, активни 202 (135 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 154, активни 50
 • Свети Николе 848, активни 230
 • Кичево 1287, активни 472
 • Ресен 464, активни 184
 • Неготино 608, активни 316 (79 лице од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 3012 теста се преку: ИЈЗ-703, ЦЈЗ Скопје-78,  Авицена-263, Биотек-304, МАНУ -219,  Жан Митрев (Филип Втори)-256, Систина со PCR метода -212, лабораторија Лаор –36, Судска медицина-7, ЦЈЗ Битола-1, Инфективна клиника-2, ГАК-9, Синлаб-59, Ремедика-38, лабораторија болница Козле-16, ЈЗУ (рапид тест) -802, УК Пулмологија со алергологија –7, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 335.298 тестирања на Ковид -19.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1