ММС

Објавено на: 11/30/20 3:12 PM

„Модерна“: Ефективноста на вакцината против сериозен облик на корона е 100%

Американската компанија за биотехнологија „Модерна“ во своето соопштение објави дека ги завршила сите истражувања и сите анализи на својата вакцина, а веќе објави денеска дека ќе достави барање од американската агенција ФДА за одобрување на вакцината.

Паралелно со повлекувањето од ФДА, Модерна најави дека ќе побара, веројатно истиот ден, одобрување за својата вакцина од ЕМА, агенцијата за лекови на ЕУ, објави и ДПА.

„Модерна“ најави дека анализите на последната фаза на истражување за ефикасноста на нејзината вакцина покажуваат дека станува збор за стапка на успех од 94,1 проценти против инфекција со ковид-19. Третата фаза опфати 30 000 луѓе кои биле тестирани за вакцина.

„Ефективноста на вакцината против ковид-19 е 94,1 процент, а против сериозната облик на ковид 100%“, се вели во соопштението и се додава дека од сите вакцинирани само 196 биле заразени со ковид.

„За прв пат во животот си дозволив да плачам. Ова е неверојатно“, изјави д-р PaulOffit за Си-Ен-Ен, член на советодавниот одбор на FDA за вакцини. „Ова се неверојатни податоци“, рече тој.

Главниот лекар на „Модерна“ изјави дека станал емотивен кога ги видел податоците во саботата навечер.

„Имаме големи очекувања дека ова ќе го промени текот на пандемијата“, рече тој.

„Модерна“, исто така, има намера да побара претквалификација и / или список за итна употреба од Светската здравствена организација (СЗО).

Преземено од: http://ba.n1info.com/

 

 

 

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.