ММС

Објавено на: 11/25/20 12:39 PM

ИК на ВМРО-ДПМНЕ избра претседатели на повеќе општински комитети и Претседателство на ветерани

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ синоќа донел повеќе кадровски одлуки во насока на, како што соопшти денеска партијата, реструктуирањето и катарзата која беше најавена од партискиот лидер Христијан Мицкоски. ИК донел одлука за избор на претседатели на општински комитети, како и членови на претседателство на Унијата на ветерани на ВМРО-ДПМНЕ, а разговарал и за актуелната политичка и економска ситуација, состојбата во здравството, блокадата од Бугарија.

-Извршниот комитет разговараше и за актуелната политичка и економска ситуација, при што изрази сериозна загриженост за состојбата во здравството поврзана со Ковид-19 пандемијата, каде што, секојдневно има траорни слики со починати од болниците на Венко Филипче, блокадата на Бугарија како резултат на лажните ветувања и пазарџиското однесување на Зоран Заев и распродавањето на државните интереси и државниот капитал, како и лошата состојба во економијата каде што секојдневно се бројат нови отпуштања, стои во соопштението.

За претседатели на ОК на ВМРО-ДПМНЕ се избрани:

 • Претседател на ОК НОВО СЕЛО – Петар Марков
 • Претседател на ОК СТРУМИЦА – Жан Дрвошанов
 • Претседател на ОК МАВРОВО И РОСТУШЕ – Харис Ибраими
 • Претседател на ОК РАДОВИШ – Ванчо Ристов
 • Претседател на ОК ПРИЛЕП – Дејан Продановски
 • Претседател на ОК БОСИЛОВО – Мито Андонов
 • Претседател на ОК ПЕХЧЕВО – Александар Китански
 • Претседател на ОК БОГДАНЦИ – Марјан Пеев
 • Претседател на ОК КОЧАНИ – Митче Стојков
 • Претседател на ОК ПРОБИШТИП – Марјан Миленковски
 • Претседател на ОК ДОЈРАН – Ѓорѓи Граматиков
 • Претседател на ОК ДЕЛЧЕВО – Сашко Ивановски
 • Претседател на ОК БЕРОВО – Столе Каракутовски

Според одлуката на Извршниот комитет, членови на Претседателство на Унијата на ветерани се:

 • Мане Јаковлевски
 • Слободан Анастасовски
 • Драган Димишков
 • Љупчо Трпевски
 • Ѓорѓи Илиевски
 • Мирослав Тасевски
 • Драган Василевски
 • Бранко Момировски
 • Ѓорѓи Малковски
 • Живко Ристески
 • Александар Бичиклиски
 • Илија Шаторот
 • Сашо Наковски
 • Златко Милошевски
 • Ламбе Арнаудов
 • Душко Ѓорѓиев
 • Милан Кузев
 • Сашо Дранго
 • Борис Јанев
 • Ванчо Каранфилов
 • Марија Кирова
 • Ристо Ѓоргиев
 • Дејан Цветковски
 • Митко Антовски
 • Симо Илиевски
 • Владо Ѓорески
 •  Андон Чибишев
 • МИА

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.