ММС

Корона вирус откриен на фарма за куни во Франција

Животното заразено со коронавирус е откриено на фарма со куни во регионот Еур-е-Лоара на западот на Франција, поради што ќе бидат убиени сите 1000 лица од тој крзно, објави француското Министерство за земјоделство.

Случаи на инфекција на фармите со куни веќе се пријавени во други европски земји, како во Шведска, Данска, Грција и Холандија.

Франција започна да тестира куни на четири фарми во средината на ноември.

“Тестовите покажаа дека вирусот циркулира на фарма во регионот Еур-е-Лоара. Друга фарма досега не е погодена. Тестовите се уште се спроведуваат на двете преостанати фарми, а резултатите се очекуваат оваа недела”, соопшти Министерството.

Данска нареди убиство на дури 17 милиони куни на почетокот на ноември откако беше откриено дека мутиран коронавирус се проширил од животното на луѓето.

Преземено од: https://vijesti.ba/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за преземање.