ММС

Измамениот Џошуа ја дознал вредноста на метеоритот, откако го продал

Индонезиски производител на ковчези кој пронашол метеорит откако му паднал на покрив пред неколку месеци се пожалил дека му недостасува откако тој го продал каменот на Американец за 14.000 американски долари, објавија локалните медиуми.

Џошуа Хутагалунг, кој живее во провинцијата Северна Суматра, за Џакарта пост изјавил дека е вознемирен откако дознал дека вселенскиот камен вреди 1,8 милиони долари.

„Ако е тоа вистина, јас сум измамен и разочаран“, рече 34-годишниот Хутагалунг, пренесува Хина.

Хутагалунг рече дека му продал 1,8 килограми карпа од 2,2 килограми, проценета стара 4,5 милијарди години, на американскиот експерт за метеорит Џеред Колинс за 200 милиони рупии (14 000 американски долари).

„Сите 200 милиони долари што ги добив од продажбата на метеоритот на Колинс, ги потрошив за помош на семејства и сираци, изградба на црква и поправка на гробовите на моите родители“, наводно рекол тој.

Откритието на Хутагалунг стана вирално откако тој го објави на Фејсбук, објави Пост.

Тој рече дека првично одбивал да го продаде каменот, но попуштил откако Колинс понудил дополнителни 14 милиони рупии (992 американски долари) за да го поправи покривот што го оштетил метеоритот.

Колинс го продал каменот на американски колекционер кој го чувал во течен азот во Центарот за метеоритски студии на Државниот универзитет во Аризона, објави британскиот таблоид „Сан“.

Хутагалунг рече дека ќе го задржи остатокот од каменот во семејството и дека нема да го продава и покрај неговата вредност.

Преземено од: https://www.dnevnik.ba/

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за преземање.