ММС

Објавено на: 11/22/20 3:15 PM

Познато е колку се заразни асимптоматските случаи на Ковид 19

Меѓу бројните дилеми што ни ги донесе пандемијата на корона вирусот, се издвојува – колку се заразни луѓето што минуваат без симптоми. Новите бројки велат дека ситуацијата е доста поинаква отколку што се сметаше претходно и дека овие пациенти не се многу заразни, иако треба да се преземат мерки на претпазливост.

Нови докази сугерираат дека приближно едно од пет заразени лица нема да има симптоми и ќе ја пренесе короната на значително помалку луѓе отколку кај некој со симптоми. Но, истражувачите сè уште се поделени околу тоа дали асимптоматските инфекции делуваат како тивок предизвикувач на пандемија, според Nature.com.

Иако научниците сè повеќе ги разбираат асимптоматските инфекции, тие велат дека луѓето треба да продолжат да користат превентивни мерки – далечина, маски, миење раце, без оглед дали имаат симптоми.

Проблемот со сето ова е што треба да се разликуваат оние кои минуваат низ ковид без симптоми од оние кои се во првите денови на инфекција, така што нивните симптоми сè уште не се развиени, вели Крутика Купали, истражувач на заразни болести на Медицинскиот факултет на Универзитетот Стенфорд во Калифорнија.

„Асимптоматски е некој кој никогаш не развил симптоми за време на нивната болест, а пресимптоматски е оној кој има благи симптоми пред да се појават јасни симптоми“, вели Купали. Исто така, не постои унифицирана прифатена дефиниција за тоа, вели таа.

Претходно истражување на почетокот на пандемијата покажа дека стапката на асимптоматски инфекции може да биде до 81 процент. Но, мета-анализата објавена минатиот месец, во која беа вклучени 13 студии на 21.708 лица, вели дека стапката е всушност 17 проценти. Анализата ги дефинира асимптоматските лица како оние кои не покажале некој од клучните симптоми на ковида 19 во текот на целиот период на следење, а авторите вклучија само студии што ги следеле учесниците најмалку седум дена. Доказите покажуваат дека повеќето луѓе се јавуваат симптоми во седум до 13 дена, вели водечкиот автор Ојунгерел Бјамбасурен, биомедицински истражувач во Институтот за јавно здравје на Универзитетот Бонд во Голд Коуст, Австралија.

Тивок резервоар
Податоците исто така покажаа дека асимптоматските лица имаат 42 проценти помали шанси да го пренесат вирусот отколку симптоматските луѓе.

И мистеријата околу асимптоматските пациенти расте со месеци и затоа што тестирањето во повеќето земји е насочено кон оние со симптоми.

Во голема студија во Женева, Швајцарија, истражувачите симулираа ширење на вирусот кај луѓето што живеат заедно. Резултатите покажаа дека ризикот од асимптоматско лице да го пренесе вирусот на членовите на домаќинството е приближно една четвртина од ризикот од пренесување од симптоматско лице.

Сепак, иако постои помал ризик од пренесување од асимптоматски луѓе, тие сепак можат да бидат значителен ризик за јавното здравје, бидејќи најверојатно ќе бидат на отворено отколку да се изолираат дома, вели Ендру Азман, епидемиолог на Универзитетот Џонс Хопкинс.

„Огромниот товар на здравствените системи, сепак, укажува на тоа дека значителен дел од инфекцијата се должи на асимптоматско пренесување“, вели тој.

Од друга страна, други научници веруваат дека „овие луѓе не се тајните двигатели на оваа пандемија“, вели Бјамбагат. Тие „обично не кашлаат и киваат и не загадуваат голем дел од површината околу нив како другите“.

Динамика на вирусот

Дополнителни истражувања покажаа дека и оние без симптоми имаат вирус во грлото и хранопроводот во првите денови од инфекцијата, но се чини дека вирусот исчезнува побрзо кај нив и тие се заразни за пократко време отколку оние со симптоми.

Ова, сепак, не значи дека овие луѓе имаат посилен или потрајен имунолошки одговор – сè додека постојат докази дека луѓето со потешка форма на ковид имаат подобар траен имунитет.

Преземено од: https://nova.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.