ММС

„Вечната канцеларка“ Ангела Меркел на власт е цели 15 години

Никој освен Хелмут Кол не е на власт во повоената Германија толку долго. Во недела се одбележува 15-годишнината од преземањето на канцеларијата Ангела Меркел како прва жена.

Меркел има намера да остане на својата позиција до крајот на мандатот следната година. После тоа „вечната канцеларка“, како што и самата објави, се повлече од политиката.

Апелите на Ангела Меркел да ја преиспита нејзината одлука да се повлече од политиката станаа сè погласни за време на пандемијата на корона вирусот кога Меркел уште еднаш се покажа како прагматичен и решителен политичар кој успешно ја води својата земја низ историска криза. И покрај зголемувањето на новоинфицираните во последните неколку недели, Германија е сè уште меѓу земјите кои се најуспешни во справувањето со пандемијата, пренесува порталот ХТР Вијести.

Ангела Меркел е родена во Хамбург во 1954 година како Ангела Каснер во семејството на протестантски свештеник кој го преселил семејството во ГДР за да спречи религиозниот живот во „земјата на работниците и селаните“ да изумре целосно. Во 1986 година, по студискиот престој во Русија, Ангела докторирала физика и водела тивок живот сè до настаните што му претходеле на падот на Берлинскиот ѕид.

Нејзиното појавување на големата политичка сцена е тесно поврзано со обединувањето на Германија, кога како член на граѓанското движење на Источна Германија и подоцна влегувајќи во Христијанско-демократската унија (ЦДУ), го трасираше патот кон нејзината кариера.

Според многумина, тоа не беше можно без менторство на тогашниот канцелар и претседател на ЦДУ, Хелмут Кол, кој уште од самиот почеток му го трасираше патот на неговиот „Mädchen“ („Девојче“), како што Кол го нарекуваше новоизбраниот пратеник од покраината Источна Германија.

Кол исто така во 1990 година, на изненадување на многумина, ја назначи прво министерка на семејство и младина, а подоцна и за екологист. Внатрепартискиот пораст беше крунисан со преземање на позицијата претседател на партијата во 2000 година и брутално прекинување на врските со поранешниот ментор Кол, кој ја вовлече ЦДУ во најдлабока криза во историјата на партијата со скандалот со тајните донатори.

Тешко е во сенка на канцеларката
Меркел ја презеде власта во земјата во 2005 година по дополнителните избори, кога ја формираше првата од четирите влади. Три со социјалдемократите и една со либералите. Отпорот на социјалдемократите за време на формирањето на последната коалиција беше разбирлив: сите партии во коалицијата со Христијанско-демократскиот сојуз ЦДУ / ЦСУ и надмоќната Ангела Меркел на чело на владата се изгубуја во нејзината сенка. Без оглед колку социјалдемократите во владите со Ангела Меркел освоија некои историски проекти како што е минимумот, на крајот целата заслуга е на Ангела Меркел. Разумната, прагматична и скромена Ангела Меркел се чини дека за многумина е идеална противтежа на алфа мажите и на домашен и на меѓународен план. Нејзината отворена воздржаност на состаноците со политичарите како Силвио Берлускони или Доналд Трамп ќе остане во историјата. Во еден момент, магазинот Винтер дури ја нарече „канцелар на слободниот свет“. Беше среде бегалската криза во 2015/2016 година. што одзеде голем дел од енергијата и гласовите на Меркел во корист на десничарската Алтернатива за Германија (АфД).

Додека едни сметаат дека нејзината одлука да ги отвори границите за над еден милион бегалци е добра, придружена со историската реченица „Ќе успееме!“, Други сметаат дека тоа е почеток на нејзиниот крај и една од ретките погрешни проценки во нејзината прагматична кариера. Залудно се обиде канцеларката да се врати дома откако ќе заврши војната. Оваа одлука ја подели нацијата, што е видливо и денес во протестите против мерките во борбата против пандемијата, во кои во голема мерка беа инфилтрирани истите десничарски сили кои ги иницираа протестите против бегалската политика на канцеларката.

Меркел донесе за многумина ненадејна одлука да се повлече од политиката во драматичните денови на есента 2018 година, кога ЦДУ помина катастрофално на изборите во неколку федерални провинции, а АфД, на крилјата на незадоволство од бегалската политика на канцеларката, постигна рекордни резултати.

Но, и покрај тоа, Меркел сè уште руши рекорди на популарност и многумина би сакале да ја видат на канцеларската позиција дури и по изборите за Бундестагот на есен следната година.

Преземено од: https://www.danas.rs/

 

 

 

 

 

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за преземање.