ММС

(ВИДЕО) Нови протести во Минск: Приведени најмалку пет лица

Поддржувачите на белоруската опозиција започнаа да се собираат во мали групи во различни делови на Минск за да учествуваат на традиционалниот протестен марш кој не им беше одобрен.

Според очевидци, припадниците на полицијата спречуваат формирање и движење на големи колони во различни делови на Минск, јавува дописникот на Спутник.

Според наводите, припадниците на полицијата уапсиле пет лица за време на прекинувањето на протестната прошетка на улиците Богдановица и Вера Хоружеј.

Според порталот на белорускиот „Тут“, безбедносните сили го попречуваат движењето на колоната формирана во делот на градот „Малиновка“, а полицијата употребила специјални средства против демонстрантите во делот на „Камена Горка“.

Досега полицијата во Минск не ги коментираше информациите за апсењата и употребата на специјални средства за разбивање на демонстрантите.

Претходно беше објавено дека се забележани прекини во работата на мобилниот интернет пред почетокот на неовластениот митинг. Гласниците не работат и страниците не се отвораат. Прекини се забележани во неколку области на белоруската престолнина. Проблемите со мобилниот интернет во Минск традиционално се јавуваат една недела пред да се собере опозицијата.

На официјалниот канал на Телеграм на метро во Минск беше објавено и дека десет метро станици се привремено затворени за патниците пред предвидените активности на опозицијата.

Во недела, белоруската опозиција традиционално ги одржува своите најголеми протестни акции во Минск и другите градови во Белорусија, што локалните власти не ги дозволуваат. Безбедносните мерки традиционално се засилени во белоруската престолнина, центарот на градот е контролиран од безбедносните сили, метро-станиците во близина на местото каде што се организираше акцијата се привремено затворени, а некои улици се блокирани за сообраќај.

Минск. Противостояние между протестующими и силовиками на проспекте Газеты Правда. Участники воскресного марша заняли и курган на проспекте Любимова, к ним сразу направилась зачистка.

Posted by Белорусский портал TUT.BY on Sunday, November 22, 2020

Масовните протести на опозицијата започнаа во Белорусија на 9 август, по претседателските избори. Според Централната изборна комисија, актуелниот претседател Александар Лукашенко победи на изборите со 80,1 процент од гласовите. Опозицијата не ги признаваше изборните резултати и смета дека победи Светлана Тихановска.

Преземено од: https://rs-lat.sputniknews.com/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за преземање.