ММС

Твитер ќе му го предате претседателскиот профил на Бајден по неговата заклетва

Твитер ќе му ја предаде контролата на претседателскиот профил @POTUS на Џо Бајден откако ќе ја положи заклетвата за американскиот претседател, дури и ако Доналд Трамп не признае пораз, објавија американските медиуми.

Приватниот профил @realDonaldTrump, со околу 88 милиони следбеници, стана едно од најмоќните оружја на Трамп за јавно оспорување на резултатите од изборите, а официјалната сметка @POTUS се користи главно за пренесување на неговите соопштенија од приватните и има околу 32 милиони следбеници, пренесува Индекс .

Твитер претходно објави дека, откако Трамп „ќе се симне од функцијата“, тој ќе се однесува кон неговиот приватен профил, како и со сите други од кои се шират неточни информации.

Твитер долго време беше под притисок да ја ограничи употребата на платформата од страна на Трамп за ширење на теории на дезинформации и заговор.

Преземено од: https://www.b92.net/

 

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за преземање.