ММС

Со една лажичка се служи причест, Кризниот штаб апелира на опасност од ширење на корона вирусот

Прво, свештенството се причести, а потоа и народот. Оние кои се причестуваа мораа да ги тргнат своите маски. Некои од присутните претходно не ги ни носеле.

Причеста зазеде значајно место меѓу темите за кои се расправаше за време на Велигден, со оглед на тоа што тоа беше врв на првиот бран на коронавирус во тоа време, со над десет пати помалку пациенти отколку што е случајот сега. Потоа, Кризниот штаб апелираше лажицата од која се причестуваат да не се споделува, бидејќи тоа е еден од можните начини на пренесување на инфекцијата.

Во катедралата на Светиот архангел Михаил во Белград, попозната како Катедрална црква, во саботата се одржа причест во чест на Светиот Архангел Михаил, а верниците, како и обично, се причестуваа од иста лажица.

Меѓу оние кои се причестуваа имаше многу деца чии родители ги носеа со себе.

Храмот беше исполнет со верници, но само неколкумина се придржуваа на мерките за заштита од вирусот корона. Маски не носеше ниту свештенството.

Вчера беше и вториот ден на жалост за смртта на патријархот Иринеј, а свештенството на Српската православна црква и стручната јавност апелираа на строго почитување на мерките за заштита од вирусот корона, од кој почина и самиот патријарх. Така, беше донесена одлука дека нема да може да се влезе во Храмот Свети Сава, каде денес е погребан блажениот српски патријарх Иринеј, без маска и верниците ќе се приближат до ковчегот во молитвена поворка, еден по еден.

Српската православна црква објави дека и верниците и свештениците ќе мора да се придржуваат до јасни мерки. Како што наведоа, маските ќе бидат дистрибуирани на влезот ако некој дојде да дојде без неа, и нема да има бакнување на телото.

Преземено од: https://www.telegraf.rs/

 

 

 

 

 

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за преземање.