ММС

Објавено на: 11/22/20 9:01 AM

Направете домашен чипс од портокал

Експертите велат дека просечно овошјето портокал содржи дури 93% од препорачаната дневна количина на витамин Ц што треба да го внесеме во организмот.

Благодарение на овој антиоксиданс, ќе го зајакнеме нашиот имунолошки систем – витаминот Ц го стимулира формирањето и ја подобрува работата на белите крвни клетки, вклучително и оние кои го бранат организмот од вируси и бактерии.

Антиоксидансите спречуваат оштетување предизвикано од слободни радикали, како што се чад од тутун или зрачење. Индиректно, консумирањето портокали, исто така, ќе влијае на изгледот на нашата кожа (која ќе остане здрава и сјајна), а исто така ќе има корисен ефект врз работата на срцето и спречувањето на бројни болести.

Еве една идеја за тоа како сè уште можете да јадете портокали, ако ви е здодеано од веќе постојаните грицки, а барате нови здрави грицки – чипс од портокал. Имено, разладените чипови од цитрус, неодоливо крцкави и миризливи, се одлични затоа што може да ги чувате ги во пластично со капаци и да се чуваат на собна температура до еден месец.

Како да направите чипс од портокал:

Загрејте ја рерната на 175 степени, а решетката ставете ја на плехот.Исечете два поголеми портокали во прстени со дебелина од 3-4 мм. Бидете внимателни и трпеливи, така што сите прстени се убави и имаат иста форма и дебелина. Наредете ги портокаловите прстени на скара во еден слој и исушете ги до четири часа, додека не станат крцкави. Оладете ги и ставете ги во чинии или веднаш уживајте во ова здраво задоволство.

Преземено од: https://www.kurir.rs/

 

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.