ММС

Зошто не треба да се спие на две перници?

Велите дека спиењето на две перници е поудобно, помеко и помирно? И дали знаевте дека тоа не треба да се прави под никакви околности? Многу луѓе знаат дека не треба да спијат со нозете до вратата. Сепак, малкумина се свесни за верувањето поврзано со спиењето на две перници. И тука воопшто не е важно дали ќе ги ставите едna врз другa, едna покрај другa, или ќе ги ставите на различни страни на креветот.

Што ова значи за самите луѓе?

Колку и да изгледа чудно, верувањето ветува понатамошна осаменост до старост. Ако барате сродна душа и се надевате дека конечно ќе ја запознаете, подобро е да спиете на една перница. Засега сте сами и една ви е доволна. Но, ако сте „алчни“ и зафаќате две перници одеднаш, не оставате простор за нова личност во вашиот живот!

Што значи верувањето за семејните луѓе?

Ако вашиот сопруг отишол да работи во друг град, ставете ја перницата во плакарот за да се држите настрана од гревот. Се верува дека на овој начин ќе се заштитите од неверство а семејството – од распаѓање.

Што вели  верувањето за бебињата?

Не обидувајте се да го опкружувате вашето бебе со купишта перници. Кога ќе порасне, тој ќе стане несигурна личност. Подобро да се стави долга и рамна перница под главата. Ова ќе ги избегне проблемите со ‘рбетот на детето и ќе му помогне да стане целосна личност.

Возрасните исто така не треба да спијат на две перници. Оние кои веќе ја изгубиле својата половина и понатаму го прават тоа. Ова е сигурен пат кон страшна депресија, фрустрација во животот и други, понекогаш неповратни последици.

Извор: блитз.бг


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за преземање.