ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/21/20 9:31 AM

Неправеден мир, но подобар од војна: Пред 25 години потпишан Дејтонскиот договор за БиХ

На денешен ден, 21 ноември 1995 година, во Дејтон (САД) беше постигнат договор за мировна спогодба во Босна и Херцеговина, со кој, откако беше потпишан на 14 декември истата година во Париз, официјално беше прекинта војната во БиХ.

Со тој документ официјално беше завршена четиригодишната војна, а Босна и Херцеговина оттогаш функционира како држава на три конститутивни народи и останати два ентитета – Федерација БиХ и Република Српска.

Дејтонската спогодба ја прекина војната, но во следните 25 години покажа дека создава многу проблеми, пишува сараевски „Дневни аваз“.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7