ММС

Објавено на: 11/20/20 7:07 PM

Имотот поделен на три дела, тајната е во сефот- Што содржи тестаментот на патријархот Иринеј

Патријархот Иринеј почина утрово на 90-годишна возраст. Веста дека  починал дојде по 15 дена тешка борба со корона. Патријархот Иринеј остави тестамент во кој ги подели своите лични предмети, грубо кажано имот, на три дела, дознава „Блиц“.

– Јас, Иринеј Гавриловиќ, како смртен човек, сметам дека е моја должност да ја изразам мојата последна воља со оваа ракописна волја, додека сум во добра здравствена состојба и во чиста свест, како да се справам со мојот имот по мојата смрт – напишал починатиот патријарх во времето кога тој бил Епископ нишки.

По правило, тестаментот остава дел на Епархијата, манастир и роднини. Во времето кога го пишуваше својот тестамент, бискупот во Ниш, Иринеј, подели се што имаше на три дела. Лични работи на свештенството на епархијата, Епархијата и роднините. Патријархот исто така оставил пари за неговиот погреб во тоа време, 50 000 динари, но и облеката во која сака да биде погребан.

Остатокот од имотот, пари од плата, едниот дел за епархијата, другиот за Српската православна црква и третиот за манастирот, односно за сестринството што ќе го негува пред неговата смрт.

Своите лични работи, обувки и облека Иринеј им ги остави на монасите. Литургиите, како што се крстот на градите, панагијата и иконата, ги остави на Нишката епархија. Личен часовник, ТВ, радио … починатиот началник остави на своето семејство.

Тестаментот е направен во три примероци, од кои едната е испратена до Синодот, која го става во архивата, другата останува во Епархијата каде што седи надбискупот, а третата останува со потписникот на тестаментот.

Меѓутоа, во времето кога го пишуваше својот тестамент, тогашниот нишки бискуп, Иринеј, не можеше ни да претпостави дека ќе стане патријарх. Тој бил еден од епископите што не се стремел кон Белградската патријаршија. Иако рекол „немојте мене“,  беше избран за поглавар на Српската православна црква.  Многу работи се сменија откако Иринеј потпиша сè што поседуваше … Колку патријархот ја промени својата оригинална волја, крие патријархалниот сеф во кој сигурно има плик за последните желби.

Извор:blic.rs

Фото: spc.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.