ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/19/20 5:39 PM

Од 3.081 тестирани, позитивни 1.198, а 26 починати во изминатите 24 часа од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3081 тестирања, а регистрирани се 1198 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-572, Куманово-41,  Дебар-1, Штип-49, Прилеп-53, Тетово-28, Струга-34, Велес-42, Битола-92, Охрид-42, Кавадарци-18, Гостивар-11, Гевгелија-3, Струмица-34, Крива Паланка-11, Радовиш-6, Крушево-6, Кочани-14, Пробиштип-5, Демир Хисар-3, Македонски Брод-3, Пехчево-7, Берово-19,  Валандово-9, Виница-11, Делчево-11, Кратово-5,  Свети Николе-20, Кичево-33, Ресен-4, Неготино-11.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 621 оздравени пациенти од: Скопје-150, Куманово-41, Дебар-4, Штип-36, Прилеп-42, Тетово-69, Струга-12, Велес-52, Битола-37, Охрид-11, Кавадарци-21, Гостивар-22, Гевгелија-11,  Струмица-36, Крива Паланка-4, Радовиш-5, Кочани-12, Пробиштип-8, Македонски Брод-2, Пехчево-1, Берово-4, Валандово-1, Делчево-6, Кратово-4, Свети Николе-3, Кичево-16, Ресен-3, Неготино-8.

Починати се 26 лица, осум пациенти од Скопје (72, 67, 88, 61, 87, 83, 59 и 67г), еден од Куманово (80г), еден од Штип (67г), двајца пациенти од Прилеп (73 и 60г), двајца од Тетово (71 и 56г), двајца од Струга (68 и 37г), двајца од Велес (76 и 55г), четири пациенти од Битола (35, 73, 55 и 82г), тројца од Охрид (46, 67 и 35г) и еден пациент од Гостивар (53г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 51213, бројката на оздравени пациенти е 30204, на починати е 1423, а бројот на активни случаи изнесува 19586. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 22562, активни 9479
 • Куманово 3272, активни 924
 • Дебар 421, активни 86
 • Штип 2296, активни 502
 • Прилеп 2378, активни 968
 • Тетово 3320, активни 978
 • Струга 1179, активни 337
 • Велес 1590, активни 754
 • Битола 1581, активни 789
 • Охрид 1297, активни 564
 • Кавадарци 969, активни 412
 • Гостивар 1907, активни 628
 • Гевгелија 598, активни 208 (37 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 108 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица 1454, активни 578
 • Крива Паланка 366, активни 119
 • Радовиш 365, активни 122
 • Крушево 88, активни 55
 • Кочани 1083, активни 316
 • Пробиштип 305, активни 76
 • Демир Хисар 157, активни 66
 • Македонски Брод 136, активни 28
 • Пехчево 95, активни 32
 • Берово 306, активни 83
 • Валандово 160, активни 52
 • Виница 322, активни 160
 • Делчево 374, активни 166 (96 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 135, активни 73
 • Свети Николе 706, активни 217
 • Кичево 1023, активни 426
 • Ресен 369, активни 138
 • Неготино 399, активни 250 (38 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 3081 теста се преку: ИЈЗ-848, ЦЈЗ Скопје-79, Авицена-360, Биотек-287, МАНУ -329, Жан Митрев (Филип Втори)-170, Систина со PCR метода -275, лабораторија Лаор –32, Судска медицина-9, ЦЈЗ Битола-91, Инфективна клиника-2, ГАК-0, Синлаб-71, Ремедика-18, лабораторија болница Козле-20, ЈЗУ (рапид тест) -489, УК Пулмологија со алергологија –1, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 303.281 тестирања на Ковид -19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

 • Чаир – 590
 • Гази Баба – 1385
 • Аеродром -1382
 • Карпош – 1199
 • Центар – 1157
 • Кисела Вода – 1154
 • Ѓорче Петров – 779
 • Бутел – 513
 • Шуто Оризари – 166
 • Студеничани – 46
 • Сарај – 136
 • Арачиново -33
 • Илинден – 238
 • Сопиште – 63
 • Чучер Сандево – 106
 • Петровец –116
 • Зелениково -65
 • Странец – 165
 • Нераспределен- 186

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1