ММС

Објавено на: 11/16/20 6:50 PM

Дури 40 починати, од 1.683 тестирани – 591 новозаразен: Дневен ковид-билтен

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1683 тестирања, а регистрирани се 591 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-218, Куманово-47,  Штип-21, Прилеп-26, Тетово-28, Струга-2, Велес-24, Битола-36, Охрид-2, Кавадарци-9, Гостивар-46, Струмица-22, Крива Паланка-4, Радовиш-1, Крушево-2, Кочани-9, Пробиштип-3, Демир Хисар-1, Македонски Брод-1, Пехчево-1, Берово-1,  Валандово-5, Виница-10, Делчево-5,  Кратово-1, Свети Николе-16, Кичево-29, Ресен-6, Неготино-15.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 439 оздравени пациенти од: Скопје-102, Штип-22, Прилеп-42, Тетово-49, Струга-21, Велес-36, Охрид-51, Кавадарци-22, Гостивар-2, Гевгелија-2,  Струмица-33, Крива Паланка-6, Радовиш-2, Кочани-20, Пробиштип-5, Пехчево-1, Берово-5, Свети Николе-4, Неготино-14.

Починати се 40 лица, десет пациенти од Скопје (66, 66, 76, 61, 51, 72, 52, 83, 49 и 84г), двајца од Куманово (77 и 77г), тројца од Штип (70, 62 и 80г), пет од Прилеп (63, 62, 66, 54 и 64г), еден пациент од Тетово (55г), двајца од Струга (56 и 60г), тројца од Велес (70, 51 и 89г), тројца од Битола (69, 69 и 71г), двајца пациенти од Кавадарци (67 и 78г), тројца од Гостивар (71, 65 и 81г), еден пациент од Дојран (ПЕ Гевгелија -56г), еден од Струмица (84г), еден од Крушево (76г), еден од Свети Николе (68г) и двајца пациенти од Кичево (75 и 81г). Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 47636, бројката на оздравени пациенти е 27803, на починати е 1345, а бројот на активни случаи изнесува 18488. Денеска се евидентираат пет контролни теста од вчера, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 20849, активни 8614
 • Куманово 3101, активни 890
 • Дебар 418, активни 102
 • Штип 2199, активни 509
 • Прилеп 2180, активни 879
 • Тетово 3181, активни 1032
 • Струга 1097, активни 289
 • Велес 1469, активни 762
 • Битола 1381, активни 731
 • Охрид 1157, активни 486
 • Кавадарци 895, активни 404
 • Гостивар 1788, активни 605
 • Гевгелија 573, активни 221 (32 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 106 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица 1379, активни 637
 • Крива Паланка 333, активни 104
 • Радовиш 344, активни 128
 • Крушево 70, активни 39
 • Кочани 1031, активни 320
 • Пробиштип 294, активни 94
 • Демир Хисар 148, активни 69
 • Македонски Брод 131, активни 27
 • Пехчево 87, активни 26
 • Берово 285, активни 77
 • Валандово 142, активни 49
 • Виница 287, активни 133
 • Делчево 353, активни 168 (88 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 128, активни 82
 • Свети Николе 663, активни 195
 • Кичево 969, активни 445
 • Ресен 349, активни 135
 • Неготино 355, активни 236 (32 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1683 теста се преку: ИЈЗ-692, ЦЈЗ Скопје-33, Авицена-0, Биотек-46, МАНУ -130, Жан Митрев (Филип Втори)-199, Систина со PCR метода -311, лабораторија Лаор –0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-38, Инфективна клиника-6, ГАК-0, Синлаб-207, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -21, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 293.872 тестирања на Ковид -19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

 • Чаир – 529
 • Гази Баба – 1216
 • Аеродром -1294
 • Карпош – 1110
 • Центар – 1083
 • Кисела Вода – 1050
 • Ѓорче Петров – 713
 • Бутел – 454
 • Шуто Оризари – 146
 • Студеничани – 41
 • Сарај – 118
 • Арачиново -27
 • Илинден – 212
 • Сопиште – 63
 • Чучер Сандево – 92
 • Петровец –90
 • Зелениково -55
 • Странец – 149
 • Нераспределен- 172

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1