ММС

Објавено на: 11/7/20 1:16 PM

Каракачанов бара анекс дека македонскиот јазик, културата и историјата до 1944 се дел од бугарската историја

Писмено уверување од Република Северна Македонија дека нема никакви барања,по што Бугарија нема да се меша во нејзиното членство во ЕУ, побара вицепремиерот и министер за одбрана Красимир Каракачанов, во изјава за Бугарската национална телевизија (БНТ).

Каракачанов вели дека од потпишувањето на Договорот на 1 август 2017 година, позицијата на Бугарија е многу јасна, потврдена и на многу јасен и недвосмислен начин со Рамковната позиција од 9 октомври минатата година беше едногласно одобрена од бугарскиот парламент .

-Затоа, не можеме да се движиме од позиција што е одлука на бугарскиот парламент. За жал – колегите од Скопје ја потценија ситуацијата, се потпреа на некој друг да си ја заврши работата и дека Бугарија, како и секогаш, направи отстапки во име на добрите односи, дека имаме некои братски чувства. Овој пат, сепак, нема каде да се отстапи и нема потреба да се отстапи , бидејќи практиката покажува дека добрите намери не се споделуваат, вели Каракачанов .

За коментарите на премиерот Зоран Заев дека Бугарија го прекршила договорот, Каракачанов објасни дека тоа само го убедува дека „тој и повеќето од министрите очигледно не ги прочитале документи што се потпишани“.

-Вториот член многу јасно вели дека Бугарија ќе ја поддржи Македонија Еден од критериумите е да се решат билатералните прашања со соседите, но тие очигледно не сакаат. Не само членот 2, туку и целиот Договор не го почитува Скопје “, смета Каракачанов.

Според бугарскиот вицепремиер, мора да се направи анекс на спогодбата и писмена декларација дека во иднина Македонија нема да има ниту територијални ниту малцински претензии, ја прифаќа вистинската теза дека историјата, јазикот и културата до 1944 година се дел од бугарската историја и така натаму.

 

Бгневс


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.