ММС

Објавено на: 11/6/20 11:00 AM

Груби: Лага е дека Ахмети е обвинет за воени злосторства од Хашкото обвинителство

Лажна вест е дека лидерот на ДУИ Али Ахмети е обвинет од  Хашкиот суд, изјави за Плусинфо генералниот секретар на ДУИ и прв вицепремиер Артан Груби откако таква вест беше објавена од некои медиуми повикувајќи се на портал на  албански јазик.

– Злобната и поттикнувачка пропаганда против претседателот Али Ахмети и напорите на албанскиот народ за слобода и независност не престануваат. Лажната вест на еден албански проопозициски портал за наводното обвинение против Ахмети е најдобриот доказ за нивниот постојан став кон последните случувања и ослободителната војна на албанскиот народ.  Ахмети е коосновач на НДК и ОВК, поддржувач на владеењето на правото, неселективна правда и тоа секогаш го докажувал, дури и во случајот на последното сведочење во Приштина. Оние што сакаат да им наштетат на Албанците и на ОВК и нарачителите на лажните вести, добро би било да се воздржат од вакви клевети затоа што ниту минатото, ниту денешнината, ниту утрешнината нема да им простат, и ќе останат со заслужената дамка – вели Груби.

Ахмети во септември беше повикан од Специјалното обвинителство за Косово во својство на сведок како еден од основачите на ОВК за перидот 1998 – 2000 година. Тогаш Груби изјави дека  испрашувањето на Ахмети од хашките истражители е поврзано со активности на Ксово, но не и во Македонија.

извор-плусинфо

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1