ММС

Објавено на: 11/2/20 2:38 PM

Пронајдени златници во вредност од 500.000 евра во куќа која била на продажба

Општината Морез, сместена во францускиот дел Јури во источна Франција, неодамна купи стара куќа за 130.000 евра, а за изненадување и големо задоволство на сите жители, во старите тегли со кисела краставица беа пронајдени илјада златници и пет златни шипки по 500 000 евра, пишува францускиот весник Ле Паризиен.

Објавата на градоначалникот на градот Морез, Лорент Птит, за пронаоѓање на богатството, предизвика општа радост на последниот состанок на членовите на општинскиот совет, бидејќи буџетот на тој град со 5.000 жители сега се зголемува за 500.000 евра.

Градот неодамна купи голема стара куќа во центарот на градот за 130.000 евра од сопственикот, и имаше намера да ја обнови. Тие планираа да отворат две продавници на приземјето и да ги адаптираат горните катови во станови. Но, никој од вработените во општината не се ни сомневаше дека куќата вреди многу повеќе.

Мартин Ријалан, еден од членовите на општината, рече дека купената недвижност е во многу лоша состојба. Таа додава дека исто така била полна со сите видови предмети, од кутии полни со стари чорапи до куп користени пластични кутии за пакување маргарин.

“Се поделивме и започнавме да расчистуваме. Ми се допадна вториот кат. Откако испразнив дваесетина големи вреќи, наидов на најлонска кеса полна со стари тегли за кисели краставици и празни лименки кафе. Сфатив дека се полни со парички, никогаш не ми падна на памет дека станува збор за вредни стари монети. Само кога ги видов златните прачки, срцето почна да ми чука брзо “, рече таа.

Кога го предадовме откриеното богатство за проценка, експертите ни рекоа дека вреди околу 500.000 евра, додаде таа.

Монетите биле чувани од децении членовите на семејството Јобез, всушност старото семејство на градски часовници, а нејзините последни потомци, четворица браќа и сестри, сите самохрани, живееле во куќата долго време.

Кружеа гласини дека во куќата има скриено богатство, но малкумина веруваа во тоа.

По смртта на последниот член на семејството, наследниците на куќата, далечни роднини решија да ја продадат заедно со мебелот и сите предмети.

Општината го купи за 130.000 евра, но профитираше повеќекратно, бидејќи според законот, купувачите на недвижнини се сопственици на сè што ќе најдат во неа.

Преземено од: http://rs.n1info.com/

 

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.