ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/1/20 8:33 PM

За поголемо уживање: Пет правила за масажа на ерогените зони

Ако сакате да му дадете несебично и љубовно задоволство на вашиот партнер, почестете го со сензуална масажа која ќе открие нови чувствителни области и ќе ве подготви за водење љубов. Иако треба да одвоите малку повеќе време за масажа, за целосно да уживате во неа, секоја секунда уживање ќе вреди.

  1. Чувајте ја просторијата топла и пријатна, создадете смирувачка атмосфера со слабо осветлување, музика и миризливи свеќи. Нека вашиот партнер легне на голема крпа на креветот или на подот со мокет.

За масажа, секогаш користете масло со добар квалитет (растително масло) како што е бадемово масло. Ставете го маслото на едната дланка, истријте ги рацете, а потоа нежно и постепено галете го секој дел од телото на вашиот партнер со широки зафати.

 

  1. Иако е примамливо да имате голо, еластично тело под прстите, барем првично избегнувајте ги најсексуалните чувствителни области. Целта е да се постигне возбуда на релаксиран начин, иритирајќи ги ерогените зони само кога страста на вашиот партнер започнува да расте. Започнете со рамената и грбот, а потоа преминете на задникот и задниот дел на нозете. После тоа, нека вашиот партнер се сврти и масирајте ги рацете, градите, стомакот и предниот дел на нозете.
  2. Започнете ја масажата со лесен допир. Рацете прилагодете ги на обликот на телото на вашиот партнер и полека зголемувајте го притисокот. Ослободете го притисокот пред да преминете на следниот дел од телото. Дозволете му на вашиот партнер да ве води низ масажата и да ви каже што сака. Прилагодете го притисокот според неговото барање.
  3. Дури и кога додавате масло, држете ја едната рака на вашиот партнер. Едноставно, истурете го маслото над раката што е во контакт со вашиот партнер и со другата рака истријте ја во неговото или нејзиното тело. Стиснете или месете ги месните области, особено таму каде што чувствувате напнатост, како што се напнати мускули. Но, не бидете премногу груби затоа што целта на масажата е релаксација и возбуда.
  4. За да додадете шарм на масажата, ставете го маслото за масажа во мал сад и додадете неколку капки есенцијално масло од ароматерапија. Овие масла се со висока концентрација и не треба да се користат сами или да се нанесуваат на најчувствителните делови на телото. Маслата од лаванда и здравец имаат смирувачки ефект, риган ги релаксира уморни мускули, а маслото од сандалово дрво се релаксира и има афродизијачки својства.

    Преземено од: https://zadovoljna.dnevnik.hr/

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7