ММС

Објавено на: 10/30/20 11:46 AM

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо оставка, Караџовски со награда „13 Ноември”

Вистински скандал е што наместо оставка на Жарко Караџовски за над 900 починати лица поради КОВИД пандемијата, градот Скопје, Петре Шилегов и власта на Заев му дадоа награда 13 Ноември.

Тоа преставува деградирање и омаловажување на самата награда. Заслугите на Жарко Караџовски се тоа што во земјава дневно се заразуваат над 800 лица, Градот Скопје е главен корона кластер и сме држава со убедливо најголем процент на починати лица по глава на жител во регионот.

Дополнително во составот на комисијата која одлучува за наградата 13 Ноември е и советникот на Зоран Заев, Љубиша Станковиќ, што значи советникот на Заев му доделил награда на Караџовски, а Шилегов тоа го одобрил.

Секаде во светот се даваат оставки поради лошото справување со кризата, само кај нас делат награди. Петре Шилегов со ова ја деградира наградата 13 Ноември, пишува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.