ММС

Ремдесивир и го спасил животот: 75 годишна пациентка ја победила короната со помош на комбинирана терапија

Првата пациентка заболена од корона вирус , стара 75 години која е лекувана со ремдесивир произведен во Унгарија, пуштена од болница, соопштиле денеска од универзитетот во Будимпешта „Семелвајс“.

Пациентка со дијабетес била примена во болница со сериозно воспаление на белите дробови на 14 ти октомври и веднаш добила комбинирана терапија, вклучувајќи ремдесивир, соопштиле од универзитетот, додавајќи дека терапијата ја подобрила нејзината состојба.

Пациентката сега се опоравува во својот дом, додадел од Универзитетот, пренесува MTI.

Според податоците од Унивезитетот, досега 19 пациенти примиле ремдесивир, кој е произведен од унгарската фарамацевтска компанија „Rihter Gedeon“.

Преземено од: https://www.republika.rs/


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за преземање.