ММС

Објавено на: 10/26/20 12:00 AM

Жените сакаат се повеќе слободни гради, без градник

Многу жени во последно време одат без градник. Важно е да се напомене дека „слободното движење на градите“ постои веќе неколку години. Неговите поддржувачи се за тоа да им се дозволи на жените да ги разголат своите гради. Во реалноста, сепак, малку дами се способни за ваков радикален чекор.

Но, се повеќе жени одбиваат да носат градници под облеката. Другите, од своја страна, сè уште се прашуваат – што ќе се случи со нивните гради без дополнителна „поддршка“ и како ќе изгледаат?

Францускиот лекар Жан-Денис Рујон спроведе долгорочно истражување и откри која жена може да си дозволи да се откаже од градник без последици.

За време на работата, специјалистот сфати дека отфрлањето на градникот за млади и витки жени со мали гради ќе биде многу корисно. Со текот на времето, нивото на брадавицата ќе се зголеми за 5-7 милиметри и градите ќе станат поеластични. Ова ќе се случи поради истегнување на тенки влакнести слоеви кои се одговорни за одржување на структурата на жлездите и одржување на обликот на дојката. Во отсуство на градник, градите на овие жени ќе добијат „природна форма“.

Во исто време, кај девојчиња кои имаат гради со тројка големина, без градник, врвките нема да работат, што ќе доведе до развој на птоза (висење). Истото важи и за бремени жени, девојчиња со прекумерна тежина и постари жени. Затоа, не е препорачливо да ги занемарат градниците.

Извор: блитз.бг

Фото: blic.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.