ММС

Корона кризата ги замени манекенките со кукли: Социјално дистанцирана модна ревија во Италија

Коронавирусот смени скоро сè за начинот на кој живееме. Групните настани, на пример, се откажани, одложени или (во многу случаи) целосно преиспитани. Што значи тоа за модните ревии? -Тоа значи дека дизајнерите морале да станат креативни за да ги покажат своите најнови колекции. И додека конвенционалното шоу на пистата не е можно оваа година, иконата на италијанска марка Moschino имаше уникатно решение да ги сподели моделите од новата колекција пролет / лето 2021 година. Овозможена од креативниот директор, Џереми Скот, линијата беше претставена преку марионети облечени во минијатурни верзии на целата облека.

На шоуто – соодветно насловено „Без жици во прилог“ – беа кукли дизајнирани од компанијата „The Jim Henson“. Тие ги создадоа и моделите и публиката. За време на ревијата, моделите се спуштија по пистата пред 40 погледи на кукли, кои секој била беспрекорна изработка со посебно внимание на деталите. Од коска во корсет до лелеави слоеви во здолништа од тул, секое парче облека беше прилагодено на марионетите како нараквица за рака.

Познавачите на конструкцијата на облеката, сепак, ќе забележат нешто поразлично во изгледот. Секое парче прикажуваше типични елементи за внатрешна конструкција од надворешната страна на облеката. Притиснатите додатоци на слоеви, обично давајќи се од себе да останат незабележителни, сега влегуваат под здолништата или ги редат рабовите на џебовите. „Фустаните се внимателно изработени обратно“, објаснува Москино, „додека по должина на здолништата од тул се протегаат создавајќи невообичаени размери и силуети“.

Во однос на инспирацијата за оваа колекција и нејзината презентација однатре, Москино се осврна на тековната 2020 година. Преку модата, брендот избра да го „рефлектира овој феномен и да гради од него“, создавајќи неконвенционално средство за прикажување на делото. Во годината на масовни пресврти, ние ја славиме оваа генијалност како нешто свежо и инспиративно што им овозможува на луѓето да ги надминат своите креативни граници.


Преземено од: https://mymodernmet.com/

 

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за преземање.