ММС

Прстенот носи среќа и пари – На кој прст да го носите?

Од античко време накитот се сметал за симбол на богатството. Тие го покажувале статусот на една личност во општеството или брачниот статус. Сепак, прстенот не е само украс. Тоа е исто така атрибут обдарен со магична моќ. Прстенот е во состојба да го заштити својот сопственик од негативни влијанија и да му донесе среќа и многу пари.

Нашите предци знаеле дека носењето прстени директно влијае на енергијата на човекот. Затоа тие велеле дека ако некое лице сонува за нешто, треба да го носи својот накит „правилно“.

Секој од десетте прсти на раката е одговорен за одреден сектор во животот. И со помош на стилски накит можете да активирате, или обратно – да ја потиснете силната активност.

Палецот ја активира работата на мозокот. Ако носите прстен на овој прст на десната рака, ќе ги воодушевите другите со вашата логика и внимание на деталите. Оној што ќе го носи златниот прстен на овој прст, ќе постигне особено голем успех. Среброто не развива такви склоности.

Ако постојано носите златен прстен за палецот на левата рака, ќе ја подобрите вашата интуиција. Можно е во некои моменти дури и да се предвиди развојот на ситуацијата.

Подобро е да носите сребрени прстени на показалецот, но не постојано, бидејќи тие можат да ви ја ослабат енергијата.  Постојано ќе се чувствувате немоќно, а лошото расположение ќе стане ваш верен придружник.

Средниот прст на десната рака го забрзува минувањето на кармичките долгови. Сепак, не е препорачливо постојано да го носите прстенот на овој прст.

Носењето златен прстен на прстенот на десната рака значи привлекување љубов и среќа кон бизнисот во вашиот живот. Сребрените прстени го блокираат овој канал. Покрај тоа, се верува дека прстенот на безимениот прст на мажот ја намалува неговата потентност.

Прстен на малиот прст ветува среќа во бизнисот, па дури и богатство. Не е ни чудо што многу богати мажи од минатото носеа прекрасни златни прстени на овој  прст.

Не треба да го носите прстенот на левата рака. Во спротивно, среќата и просперитетот ќе го напуштат вашиот дом!

Извор: блитз.бг

Фото: net.hr


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за преземање.