ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 10/21/20 3:32 PM

Во Москва средби на Лавров со делегациите на Азербејџан и на Ерменија

Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, во Москва оствари одделни средби и за ситуацијата во Нагорно Карабах разговараше со шефовите на дипломатиите на Азербејџан и на Ерменија, Џејхун Бајрамов и Зохраб Мнацаканјан, пренесува Анадолија (АА).

Министерството за надворешни работи на Русија соопшти дека Лавров вчера се состанал со ерменскиот колега Мнацаканјан, а денеска и со азербејџанскиот колега Бајрамов.

Во соопштението се наведува дека средбите следувале по неодамнешните телефонски разговори на рускиот претседател Владимир Путин со азербејџанскиот претседател Илхам Алијев и ерменскиот премиер Никола Пашинјан.

„На состаноците е разговарано за итните потези поврзани со имплементацијата на претходно договореното хуманитарно примирје и пронаоѓање на одржливо решение за прашањето во врска со Нагорно Карабах“, се наведува во соопштението.

 

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7
1x1