ММС

„За“ и „против“ на тие што пијат топла вода и лимон

Милиони „за“ и „против“ се кажаа за пиењето вода со лимон. Некои велат дека треба да се консумира само на празен стомак и дека тоа е поентата. Според други, тоа воопшто не е потребно, бидејќи нема смисла. И трети советуваат дека можете да го пиете пијалокот во секое време, бидејќи е стопроцентен природен производ и како таков е секогаш корисен за организмот.

Општо, проблемот изгледа вака: “Од која страна е подобро да се скрши јајцето?” На крајот, сè е индивидуално. Накратко ќе ви кажеме зошто можете и зошто да не, а исто така ќе додадеме неколку рецепти како да го подготвите овој напиток за да биде едноставен, брз и точен. Да почнеме!

Вода со лимон и нане

Се верува дека овој пијалок чисти, хидрира и зајакнува. Водата со лимон влијае на метаболизмот на енергијата и е одличен имуностимуланс кој помага во борбата против сите видови грип. Оваа вода исто така се смета за одличен начин за побрзо слабеење.

Според различни луѓе, топла вода со сок од лимон е најдобро да се пие на празен стомак. Можеби ова е навистина корисно, но запомнете дека лимонот е кисел.

Затоа, оние кои имаат проблеми со стомакот, зголемена реакција на масна и пржена храна и не дај Боже какви било проблеми со киселост, тогаш е непожелно да се пие вода со лимон. Како резултат на ефектот не вреди да се влошат проблемите.

Како да пиете вода со лимон

Важно е да не се претерува и да не се пие оваа лимонада повеќе од два пати на ден. Конзумирајте го наутро половина час пред јадење и навечер, час и половина пред спиење. Најдобро е да пиете 200 милилитри, односно една чаша. Грешката е во тоа што водата може да биде премногу кисела и ова само ќе го „иритира“ желудникот.

Патем, стоматолозите велат дека сокот од лимон има штетно влијание врз забната глеѓ, затоа вооружете се со средство за плакнење на устата. Водата се препорачува да се пие во мали голтки, така што постепено ќе влезе во стомакот. Водата сама по себе треба да биде топла, а не жешка. Топла вода веднаш се апсорбира од телото и не треба да троши енергија за да се загрее. Посакуваниот ефект се постигнува скоро веднаш.

Рецепт за вода со лимон и нане

Препорачуваме да го разблажите пијалокот за да му дадете на организмот нов дел од витамини и помалку да го иритирате стомакот. За да го направите ова, користете само едноставни природни состојки. Тоа се нане, ѓумбир, мед и, се разбира, херојот на случајот, принцот Лимон.

Топла вода со лимон

половина лимон

чаша топла вода

Ова е класичен рецепт кој всушност содржи сè. Таа е погодна за оние кои решаваат да изгубат тежина, вежбаат или само размислуваат побрзо наутро. Ако вашиот стомак може да се справи со тоа, тогаш исцедете сок од половина лимон во чаша топла вода и промешајте. Подготвени!

Лимонада за цел ден

половина лимон

1 чаша топла вода

2 лажици шеќер

Ова е опција за оние кои сакаат да ги наполнат батериите за целиот ден. Можете да направите цел термос. Во овој случај, помножете ги сите состојки со 5 за да добиете литар одличен тоничен напиток. Пијте не во чаши, испијте по неколку голтки. Доволно за освежување.

Рецепт на Синтија Сас

1 лимон

лажица рендан ѓумбир

2 литри вода

10 ливчиња нане

1 краставица

Рецепт на Американката Синтија Сас, која ја рекламира нејзината вода како алатка број еден за одржување на женското тело во совршена форма. Во овој случај, лимонот треба ситно да се исецка заедно со кората (сторете го истото со краставицата), да се меша со другите состојки во удобен сад и да го земате во текот на денот.

Вода со лимон и мед

половина лимон

1 лажица мед

1 литар вода

Овој рецепт е посоодветен за спортисти кои губат многу течности за време на тренингот. Одлична можност да вратите дел од потрошената енергија и ефикасно да ја задоволите жедта.

Витаминска бомба: Сок што веднаш ја чисти крвта

Вода со лимон и нане

1 лимон

10 листови нане

1,5 литри топла вода

Ситно исецкајте го лимонот, додадете нане и ставете вода. Ќе треба да го загреете пијалокот кратко пред да го пиете. Одличен начин да го зајакнете имунитетот и да се чувате од настинките. / Извор и фото: Здраве.то


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за преземање.