ММС

Храна за здравјето на градите

Во месецот посветен на борба против рак на дојка ви предлагаме временски тестирани упатства и препораки за исхрана и начин на живот на д-р Џош Акс, специјалист за хиропрактика и природна медицина, за одржување на здравјето на градите. Студиите покажуваат дека диетата и физичката активност се важни фактори на ризик и една третина од случаите на рак на дојка може да се спречат преку соодветна промена на начинот на живот.

Дали знаевте дека вклучувањето на одредена храна во вашата диета може да помогне природно да спречите рак на дојка? Најдобра храна за здравјето на градите е онаа што обезбедува доволно хранливи материи додека се бори против болести и го промовира целокупното здравје.

Еве ги Топ 10-те храна за здравјето на градите:

  1. Спанаќ

Спанаќот и другиот лиснат зеленчук се неверојатно богати со витамини, минерали, ензими и антиоксиданти.

  1. Боровинки

Тие се сметаат за супер храна бидејќи се богати со антиоксиданти потребни за борба против болести. Тие се исто така супер хранливи, богати со растителни влакна. Други одлични опции за бобинки се малини, јагоди, цреши и гоџи бобинки.

  1. Брокула

Неколку студии известуваат дека секојдневната потрошувачка на зеленчук, како што е брокулата, помага да се спречи карциномот. Некои други одлични избори се карфиол и зелка.

  1. Ореви

Тие се богати со омега-3 масни киселини, кои го контролираат воспалението и снабдуваат протеини, влакна и микроелементи.

  1. Маслиново масло

Има антиоксидантни и противвоспалителни соединенија.

  1. Авокадо

Авокадото е богато со микроелементи, вклучувајќи витамин Ц, Е, Б6, фолна киселина и калиум. Тие се исто така богати со растителни влакна и се полни со здрави масти.

7.Наут

Богато е со протеини, влакна, омега-6 и омега-3 масни киселини и фолна киселина. Тие обезбедуваат есенцијални хранливи материи и растителни влакна, што е важно за здравјето на градите.

  1. Леќа

Леќата е исто така богата со протеини, влакна и железо.

  1. Слатки компири

Тие обезбедуваат сложени јаглехидрати, влакна, витамин А, Ц и уште неколку важни хранливи материи. Тие помагаат при слабеење затоа што многу заситуваат, што може да го намали внесот на калории.

  1. Куркума

Таа е една од најмоќните намирници за здравјето на градите поради активната состојка куркумин. Откриено е дека ова соединение ја намалува големината на туморот и се бори против ракот на дојка.

Извор и фото: zdrave.to

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за преземање.