ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 10/15/20 3:51 PM

Грејната сезона во тетовско започна да ја зголемува концетрацијата на ПМ 10 честичките

Грејната сезона во тетовско започна да ја зголемува концетрацијата на ПМ 10 честичките. Дел од граѓаните сметаат дека и оваа зима ќе биде како и изминативе со екстремно загаден воздух, некои пак сметаат дека се уште е рано да се каже.


Октомври сме, а започна аерозагадувањето во Тетово. Граѓаните разочарани. Голем дел од нив, велат дека зимските месеци ќе дишиме ист воздух екстремно загаден, како и минатите години.

Тие се поделени во нивните ставови, околу тоа дали надлежните досега презеле мерки околу аерозагадувањето.

Тетово секоја зима има екстремно загаден воздух. И покрај затворањето на Југохром, граѓаните се уште дишат висока концетрација на ПМ 10 честички за неколку пати повеќе од максималните граници.

Зоран Димовски


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7