ММС

Црногорци ја купуваат „Адриа ервејз“, националниот авиобренд на Словенија?

Црногорската приватна компанија „Оки аир“, специјализирана за авио-услуги, изразила заинтересираност за купување на на словенечкиот национален бренд „Адриа ервејз“, пренесуваат медиуми од регионот.

„Оки ер“ работи како генерален агент за продажба за неколку авиопревозници во Слоценија, Црна Гора и vо Хрватска, а своевремено беше агент за продажба и на „Адриа ервејз“ на одбрани пазари, пренесува Б-92.

„„Адриа ервејз“ згасна на 30 септември 2019 година, по 58-годишно работење.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за преземање.