ММС

Женска тајна: Натерај го мажот да игра по твоја свирка!

Да натерате маж да изврши подвиг по подвиг за вас е вистинска психолошка игра. Но, жените сакаат да играат! Многу дами учат да манипулираат со мажите уште од рана возраст. Со вашите трикови нема да можете да ја измамите мама и ќе мора да јадете лоша брокула на чинија. Но, дали е исто со тато? Потребно е само неколку солзи и веќе си во парк со сладолед во рака.

Но, со возраста, методите, се разбира, се менуваат.

Подигнете ја неговата самодоверба

Најдобар начин се комплиментите. Машката слабост, наречена ласкање, е позната на сите. И, ако досега не сте се однесувале со љубезни зборови за да го погалите неговото его, време е да започнете со обука. Речи му: „Душо, навистина ми се допаѓа кога ќе излезеш од бањата! Треба да фалите сè, фокусирајте се најмногу на она што ви треба. „Душо, правиш јајца како вистински готвач! Ова само ќе го стопи.

Побарајте од него помош

Да се чувствуваат потребни  и да се грижат за некого се работи што се во машката крв. Меѓутоа, понекогаш, тие не можат сами да сфатат што ни треба. „Сега ако имаше чај …“ е фраза што не им значи ништо. Затоа мора точно и јасно да ги кажете работите: „Направи ми чај, те молам!“ И, ако не ги злоупотребите барањата, најверојатно ќе го слушнете одговорот: „Трчам, мила!“.  Универзалната феминизација честопати спречува жената да покаже колку е кревка и ранлива, а мажите не мислат дека ни треба нивното внимание. Начинот е да побарате помош од него. И резултатот пријатно ќе ве изненади.

Држи го во форма

Познато е дека кога мажите ќе видат соперник, тие ја гледаат жената покрај нив со различни очи. Ако го направите малку љубоморен, дури и да нема причина, тој радикално ќе го смени односот кон вас.

Најди му име

„Зајче“, „Маче“, „Сладок“, и други слични имиња и штетат на врската. Американскиот психолог Дејл Карнеги тврди дека звучните сопствени имиња се многу пријатни за една личност, тоа е еден вид внимание кон самата личност.

Користете му го чувството на вина

Периодично, но не многу често, потсетувајте го на оние моменти од заедничкиот живот од кои треба да се срами. На пример, како потрошил дел од парите од вашиот семеен буџет за да купи нешто за да си игра онлајн со пријателите. Или како неговите родители ти дале три картички за лотарија со „загарантирани добивки“ за твојот роденден. Можно е тој да биде незадоволен, но за помалку од половина час да даде пари за фустанот што ви се допаѓа, да се извини за неуспешниот роденден.

Барајте ги вистинските начини да го мотивирате!

Работата е во тоа што жените се ориентираат главно според своите желби. Ако сакате да одите на одмор на Малдивите, само кажете му колку добро ќе се забавува таму додека лови риба. И, ако сакате да одите на шопинг во Милано, веднаш започнете да наоѓате неодоливи фотографии од локалните ресторани. Покажете му ги оние работи што ќе го натераат да помисли дека  тој ја одбрал локацијата за вашиот претстоен одмор.

Имаш избор, душо!

Чиста пробна манипулација, но често работи! „Душо, имам закажано на  фризер! Кога ќе ти биде погодно да им помогнеш на децата за лекциите – пред вечерата или после? “ . Секогаш  понуди му алтернатива! Тој ќе го фати на оваа мамка многу лесно!

Извор: блитз.бг

Фото: dagospia.com


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за преземање.