Малолетник силувал стрина, па продолжил да силува овци – Форензичари од Белград се обидуваат да дојдат до вистината
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 10/14/20 10:25 AM

Малолетник силувал стрина, па продолжил да силува овци – Форензичари од Белград се обидуваат да дојдат до вистината

Аферата „овци“ ја решаваат форензичари од Белград, кои ќе утврдат дали момче (14) од село во близина на Ивањица ја силувало својата стрина Б. К. (56). Таа тврди дека тинејџерот ја нападнал во шумата и се изживувал со неа еден час, како и дека потоа продолжил да ги силува овците!

Овој немил инцидент предизвика лавина коментари во селото, а повеќето локални жители ја обвиниле Б. К. за лага.

– Вишото јавно обвинителство во Чачак ме извести по повод кривичната пријава поднесена од Б. К. дека побарал од Националниот центар за криминологија во Белград да ги спореди трагите и да утврди што се случило. Наодот сè уште не е стигнат до обвинителството во Чачак – изјави за „Ало!“ Адвокатот Зоран Марковиќ од Ивањица, застапникот Б. К.

Неговиот клиент Б. К. вчера за весникот изјави дека таа сè уште стои зад нејзиното тврдење дека била силувана.

– Тој сè уште ги прави оние работи со овците. Ги брка и ги јава. Еден ден ми требаше половина минута да го сликам на дело. Околу овците е нон-стоп. Мојот сопруг го посетува нивното семејство затоа што се роднини, а јас ги гледам само на улица. Малиот престана да врти околу нашата куќа. Иако сè уште се плашам. Еден ден го видов кога со џипот  поминавме покрај него – вели Б. К.

Таа е особено огорчена од претседателот на локалната заедница Д.П., кој тврдел дека таа се скарала со целото село.

– Старец! Ќе поднесам жалба против него! Лажеше дека го влечам малечкиот низ шумата две години и дека не сакам да одам никаде без него. Тој исто така лаже дека сите локални жители се против мене – експлицитна е Б. К.

Таа негира дека ја измислила целата приказна со цел да му наштети на семејството на момчето, кое е во тешка финансиска состојба и добива парична помош.

Необичен скандал избувна на 20 јуни, кога Б. К. пријавил во полиција дека тинејџер ја нападнал во шумата додека берела печурки.  Одземена и е гардеробата и мобилниот телефон.

Адвокатот Зоран Марковиќ наведува дека Б. К. дала изјава во полиција и дека била на гинеколошки преглед.

– Гардероба, мобилни телефони и други работи и беа одземени за да утврдат што точно се случило врз основа на индиции, пораки и повици – објаснил Марковиќ.

– Тој ден отидов да берам печурки, а тој тргна по мене. Му реков: „Врати се, мајмуне, ќе му се јавам на мојот сопруг!“, Но тој не сакаше. Имаше јажиња во џебот за да врзува бали сено. Кај едни сливи го гаѓав со стап, но тој ми скокна од зад грб, ме фати за раце и ме бутна во каналот. Ми ги фрли чизмите и ми ги врза рацете. Ми ги соблече тренерките и долната облека и ме силуваше. Немав сила, дали поради замор или болест, да се борам против него. Тој имаше сила како млад човек од 20 години, а јас сум ситна и слаба. Го молев да ме пушти, велејќи му дека ќе му дадам бонбони и пари, но тој не ме пушти – ​​возбудено рече Б. К.

 

Таа пријавила во полиција дека момчето ги јавал нивните овци и дека еднаш го нашла како силува овца во нивната штала, која подоцна умрела!

Извор и фото: alo.rs

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7