ММС

Објавено на: 10/13/20 5:49 PM

Николовски: Започна проверка на случајот за доделувањето средства преку Националната агенција за европски образовни

Вице-премиерот задолжен за борба против корупцијата на Фејсбук објави дека надлежните институции, секоја во рамки на својата надлежност, започнале со проверка на случајот за доделување финансиски средства од Европската Унија преку Националната агенција за европски образовни програми и мобилност.

– Како вицепремиер за борба против корупцијата и криминалот, во постојана комуникација сум со институциите, а случајот целосно ќе се истражи и расчисти. Истрагите не ја исклучуваат и политичката одговорност ако за тоа има основа. Како член на Владата одговорен за спроведување на етичкиот кодекс, активно го следам развојот на настаните и ќе ја известам јавноста за секоја понатамошна релевантна информација, додава Николовски во објавата.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.