ММС

Објавено на: 10/13/20 9:48 AM

Научник од Стенфорд: Пресметавме, глобалната смртност од Ковид-19 е меѓу 0,15 и 0,20 отсто

Џон П.А.Јоанидс, водечки светски експерт за епидемиологија, објави исклучително важно истражување „Гобални перспективи на Ковид-епидемиологијата за полн круг на пандемиајта“. Тоа истражување на научниците од Станфорд, кој е меѓу најцитираните во светот, може сериозно да им ја наруши репутацијата на сите оние кои најавуваа огромен број мртви во текот на коронавирус-пандемијата, пренесува „Јутарњи лист“.

Стенфордскиот научник наведува дека глобалната стапка на смртност е меѓу 0,15 и 0,20 остсто кај општата популација, додека кај луѓето помлади од 70 години – 0,03-00,04 отсто, што значи дека бројките се далеку од оние што се најавуваа и предизвикуваа паника. Тој предупредува и дека повисоката смртност во почетоот на пандемијата можеби била предизвикана од погрешното управување со епидемијата, дисфункционалните здравствени состави, лошите терапии, грешки кои во иднина можат да се избегнат.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1