ММС

Кој повеќе пие, жените или мажите?

Смртта поврзана со алкохол се зголемува во Соединетите држави, според месечниот извештај на американскиот Центар за контрола и превенција на болести

Студијата открива дека иако повеќе мажи отколку жени умираат годишно од причини поврзани со алкохол, стапката на смртност е поголема кај жените, според Гласот на Америка.

И сега, се чини, повеќе жени се свртуваат кон пиење за време на борбата против пандемијата на коронавирусите. Многу од нив го носат товарот на повеќето домашни работи, вклучително и грижа за децата, покрај одговорноста што ја имаат за своите работи надвор од своите домови, што сега во голема мера се прави и дома.

„Да се ​​има деца дома е поврзано со повеќе пиење“, изјави неодамна Линдзи Родригез за NBC njuz.

Родригез, еден од авторите на истражувањето за пандемијата и злоупотребата на алкохол објавено во списанието Addictive Behaviors, изјави дека за жените „најпроблематичната употреба на алкохол се случила околу март и април“ годинава, кога во сила стапиле итните мерки, како дел од борба против коронавирусот.

Друго истражување објавено неодамна во мрежата JAMA netvork open рече дека додека Американците ја зголемиле потрошувачката на алкохол за 14 проценти од 2019 до 2020 година, жените ја зголемија потрошувачката на алкохол на повеќе од четири пијалоци на една сесија или 41 процент.

Алкохолот е „најлесната стратегија за справување“, изјави неодамна за Ен-Би-Си њуз, Натали Крафорд, асистент професор по бихевиорално, социјално и здравствено образование на Факултетот за јавно здравје на Универзитетот Емори.

– За краток временски период, системот навистина добро се прилагодува на стресот, но ова е хронично – забележа таа.

Некои компании конкретно ги таргетираат жените со своите реклами за пиво спакувани во розови конзерви, истовремено промовирајќи ја пицата како компонента за зајакнување.

Прекумерното пиење може да резултира со долг список на медицински проблеми, вклучувајќи цироза на црниот дроб и труење со алкохол, предупредува текстот.

Извор:informer.rs

Фото: kurir.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за преземање.