Острови полни со афродизијак и голема желба за секс – Осамените наоѓаат љубов, неплодните забременуваат
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 11/28/22 9:00 PM

Острови полни со афродизијак и голема желба за секс – Осамените наоѓаат љубов, неплодните забременуваат

Тие се невини, диви и екстремно жешки, и не само поради високите температури и импресивниот вулкански пејзаж со постојани мали ерупции. Си-Ен-Ен ги претставува најеротските острови во Италија.

Некои веруваат дека Стромболи и Филикуди, два прекрасни острови во еолскиот архипелаг на Сицилија, имаат магична и афродизијачна моќ, идеални за оние кои бараат или очајно се обидуваат да ја вратат екстазата на страсните ноќи.

Затоа тие често се нарекуваат „атоли на плодност“.

Не дека на некој му треба изговор да патува во овој прекрасен дел на Италија, ако може да стигне таму во овие тешки моменти за патување. Но, за некои, патувањето тука е повеќе од одмор; тоа може да биде искуство што го менува животот.

Локалните жители велат дека островите станале места на „сексуално обожување“ поради нивната очигледна способност да го зголемат либидото. Тие исто така тврдат, иако не е јасно како точно знаат, дека релаксирачката средина ги охрабрува паровите да експериментираат во спалната соба.

Топлите и жешките извори на островите, спектакуларните белези од протокот на лава, интригантните пештери и мистериозните цвеќиња се сметаат за „оргазмичен“ коктел што очигледно ги возбудува луѓето.

 

За новопечените парови кои сакаат да добијат бебе, се вели дека се собираат овде од целиот свет, додека младите жени, во надеж дека ќе најдат сопруг, кажуваат тивки молитви пред морските карпи со необичен изглед кои се издигнуваат како … на пример Стромболи, еден од најактивните вулкани во светот, се смета за афродизијак на островите.

Ова може да биде малку вознемирувачко, дури и ако вашиот ум не е насочен кон телесни активности. Постојат чести ерупции, на секои 15 минути или нешто повеќе, со експлозии на топки што ја прават земјата со  грмотевица и срцето да чука посилно.

Падините на вулканот се мозаик од жолт, црвен, портокалов, црн и зелен песок и карпи покриени со розови цвеќиња, а античките текови на лава врежале огромни траги на пределот.

Фото: laopinion.com

Црниот пејзаж е во контраст со чистата вода од аквамарин и многуте бели куќи од пристаништето на островот до осамената плажа Пишита. Постојат тури со чамци ноќе кои им овозможуваат на посетителите да се восхитуваат на огнометот одлава под ѕвезденото небо.

Со секоја ерупција на Црниот џин, како што е познат Стромболи, топлината се акумулира под земја и се ослободува под вода преку мали меурчиња. Ноќе, кога температурата на воздухот се лади, патиштата и тротоарите се жешки на допир, а грубите камени  ѕидови зрачат со топлина.

„Тоа е многу сензуално место, остров на оган и страст“, ​​рече Марија Пулиси, локален трговец со вино. „Можете да ги почувствувате постојаните вибрации во вас секој пат кога ќе избувне врвот; Како да избувнал вулкан во твоето тело. Тоа е моќен афродизијак.

Многу луѓе кои прават осумчасовни прошетки до кратерот сакаат да се соблекуваат голи, вели таа, лежејќи на стомак на растреперената земја за подобро да ги почувствуваат ерупциите и вибрациите што минуваат низ телото.

„Тоа е искуство како оргазам, ритуал што запалува страствен секс. Топлината и вулканската пулсација влегуваат во вашиот крвоток и ја предизвикуваат оваа сексуална вибрација во воздухот. Вулканот е жив, ние го нарекуваме „Iddu“ (него) и тој е виновен за возбуда на луѓе. Тој е непослушно момче “.

Уникатните ноќни мириси на Стромболи и остриот воздух се исто така меѓу „виновниците“ за разгорување на страстите.

На островот се наоѓа и необично растение за кое се вели дека ослободува хипнотички мирис ноќе, со што се зголемува либидото и се верува дека им помага на паровите да зачнат.

„Се нарекува „cestrum nocturnum“, а неговите зеленикаво-бели цвеќиња цветаат само кога ќе зајде сонцето“, рече Луиза Падуано, сопственик на „Ле Тераса ди Еоло“, ресторан со морска храна со панорамски поглед на изгаснат вулкански кратер познат како Стромболико.

Волшебниот цвет

„Толку е волшебно! Ние ја нарекуваме дама на ноќта или убавица на ноќта. Неговата арома е толку силна, толку привлечна што може да предизвика пријатна вртоглавица и трае до раните утрински часови. Повеќето домови тука го имаат ова растение на тремот или пред влезната врата. Тоа прави да се чувствувате добро “.

Аромата на Cestrum nocturnum очигледно ги релаксира луѓето, се бори против стресот и го ублажува секојдневниот стрес. Падуано има еден на влезот од нејзиниот ресторан.

„Од античко време, Cestrum nocturnum се сметаше за афродизијачко растение; стимулира романса и сексуални односи “, додаде таа.

„Многу слободни луѓе кои се тука за празниците на крајот се заљубуваат и се враќаат да ја прослават својата венчавка или раѓањето на своето дете.

Во минатото, аристократите и лирските поети создадоа сонети кои ги фалат еротските својства на овој цвет, кој е присутен на секој агол од Стромболи.

Припаѓаат на видот “јасмин”, може да ги доведе во заблуда минувачите. Во текот на денот изгледа како прилично досадна растение, личи на грмушка. Не е изненадувачки убаво, но расте кога ќе падне ноќта.

Првично  се среќава во повеќе тропската клима, легендата вели дека самиот Кристофер Колумбо го донел  цветот на Новиот свет и пронашол идеално живеалиште на екстремно жешки места како Стромболи.

Но, повеќето локални жители велат дека цветот е мајчин, го нарекуваат „ќерка на вулканот“ и се гордеат со моќта на миризливите цвеќиња. Исто така, се вели дека вклучува својства слични на вијагра. Тие сакаат да се шегуваат дека нивниот остров е „секогаш возбуден“.

Еротски карпи и морски пештери

На блискиот остров Филикуди, „секси“ природни обележја  вклучуваат фалични морски карпи и затскриени пештери, за кои се вели дека ги посетуваат парови кои под изговор дека ги користат за да се заштитат од сонцето, најчесто завршуваат  со зачнување бебиња.

Познато е дека локалните рибари, пловејќи по светло зелени бранови, ги оставаат своите партнери во таканаречените „пештери на плодност“. Постои и услуга што ги носи младите немажени девојки на патување со брод, што вклучува допирање карпи со невообичаена фалична форма, за кои се вели дека носат среќа во наоѓањето љубов.

Нино Терано од центарот за нуркање „Ан Делфинс“ вели дека честопати ги води жените „да ги откриваат чудните карпи со бизарни форми и бои кои го опкружуваат островот“.

„Тие велат дека една од овие карпи во форма на фалус носи среќа: девојките што ги погалат ќе најдат маж, ќе се омажат и ќе имаат многу деца.

Главниот фокус на обиколката со брод покрај карпите е „Ла Кана“ – 85-метарска вулканска карпа што се издига од смарагдното море крај брегот на Филикуди.

Некои велат дека изгледа како глава на кобра или пушка, но повеќето го гледаат како огромен фалус што достигнува до небото. Тие ја нарекуваат карпата „прачка“ или  „стап“ и не ви треба италијански сленг за да разберете зошто.

Местото привлекува и љубители на качување по карпи и е дом на единствена змија гуштер, што предизвикува и љубопитност кај посетителите.

Филикуди има примитивна атмосфера што ги буди сетилата и задоволството, раскажува локалното население. Познато е дека постарите жени од селото прават мелем за плодност.

„Ова е островот на кој ќе најдете љубов, без оглед како и каде ја барате, дури и ако дојдете во подоцнежните години“, вели Енцо Анастаси од хотелот „Ла Кана“. „Ова место подготвува терен за секоја страст што ви ја праќа судбината. На крајот, се запознав тука и се оженив за сопругата.

Ова е место со чиста природа. Постои само едно рибарско село, Пекорини а Маре, со пастелни обоени куќи, две мали пристаништа и еден пат што го обиколува островот.

Пештерата на љубовници

Стрмни правливи камени патишта и стари магарешки патеки поврзуваат пространи куќи со тераси од слама.  Карпите на Филикуди се црни, зелени и црвени со лавиринти од пештери. Урнатините на праисториската населба и руинираните земјоделски колиби се протегаат долж брегот.

Нино Терано сака да им покажува на своите гости шармантни рок-модели и да си игра со нивната фантазија. Бранови и слоеви песок насликаа шарени слики на карпата, за кои тој тврди дека личат на богови кои водат љубов со жени и бебиња кои се раѓаат.

Големиот број морски пештери се популарни места за парови кои бараат осаменост. Меѓу нив е и Пештерата на љубовниците, која вели дека ако маж и жена влезат во пештерата како две лица, тие неизбежно ќе подлегнат на страста и ќе се појават како три, со новородено бебе.

„Мистерија е, има нешто во оваа пештера што ги полудува хормони и ги заслепува луѓето со желба“, рече Терано.

За да го подобри искуството и дополнително да го зајакне либидото, Терано често нурка од својот брод во потрага по сурови морски ежови, прекрасно уживање во афродизијак што им го служел на своите клиенти на брускета или на скара.

Како пак да има потреба од тоа, после сета убавина и страст..

Извор и фото: pochivkablitz.bg

Фото: dnevnik.hr


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7