ММС

Ниту се капат ниту раце мијат – Чудни хигиенски навики на различни народи низ светот

Различни народи имаат различни традиции и тајни. Многу земји се многу богати со интересни ритуали. Денес ќе ги споменеме најчудните навики на луѓето во некои делови на светот.

  1. Непал: Ако девојче е во циклус, таа е избркана од дома

Во Непал, жената се смета за „нечиста“ според религијата во критичните денови. Често во такви моменти жените спијат покрај говеда, забрането им е да допираат храна и да ги допираат мажите. Девојчињата исто така имаат право да го пропуштат училиштето за време на нивните периоди.

  1. Шведска: Мажите се бањаат почесто од жените

Во целиот свет, статистиката покажува дека жените се тие кои се бањаат почесто – тоа е разбирливо. За мажите сè е полесно – влегов внатре, истовремено ги измив забите и се истуширав. Сепак, статистичките податоци во Шведска покажуваат дека 55% од мажите се капат секојдневно, додека само 45% од жените се капат секојдневно.

  1. Шкотска: Тампоните се бесплатни

Шкотска ја донесе Повелбата за правата на жените со менструација во февруари годинава. Овој закон им овозможува на сите жени да добиваат бесплатни средства за хигиена за еднократна употреба за време на критичните денови.

  1. Бразил: Гостите ќе бидат поканети да се истушираат

Факт е дека климата во Бразил е неверојатно топла и луѓето се навикнати да се бањаат до 4 пати на ден! Затоа, нема ништо невообичаено во фактот дека ќе бидете поканети да се бањате на гости. Ова е целосно можно.

  1. Јапонија: Целото семејство се мие во една бања

Во Јапонија, вообичаено е да се налее една бања за целото семејство. Прво главата на семејството ја прифаќа, а потоа се бањаат според староста. За жал, овие правила преживеале до денес.

  1. Франција: Не ги мијат рацете по користење на тоалет, по улица и пред јадење

За време на пандемијата, Французите почнаа почесто да го следат правилото за миење раце. Анкетата открива дека до денес една четвртина од Французите не мијат раце по употреба на тоалет, а помалку од 49% не мијат раце пред да јадат. Ова е многу сериозен ризик по здравјето, бидејќи повеќе од една четвртина од мажите и жените во Франција, исто така, не се бањаат секој ден.

  1. Кина: Не се бањаат еден месец по раѓањето

Правилото е дека по раѓањето на детето не можете да го бањате 30 дена. Затоа многу мајки дури и изнајмуваат посебни простории во кои живеат по раѓањето и се држат настрана од луѓето. Ова е толку чуден обичај, но секој мора да го почитува.

Колку е богат нашиот свет – и ако многу факти ни изгледаат шокантни, тогаш во нашата земја има нешто од што странците ќе бидат изненадени.

Извор:blitz.bg/

Фото: kurir.rs


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за преземање.