ММС

Како обичната настинка штити од Ковид-19?

Многумина од нас настинуваат секоја година и малкумина ја сакаат оваа состојба. Но, можно е обичната настинка да спречи инфекција со смртоносниот коронавирус со недели, па дури и со месеци. На прв поглед, ова изгледа чудно, бидејќи секоја болест го ослабува нашето тело. Всушност, сè е лесно да се објасни, како што откриле научниците од универзитетот Јеил.

Излегува дека по нападот на риновирус (најчеста причина за настинка), антивирусните сили на телото се вклучуваат. И имунолошкиот систем добива дополнителна поддршка што може да се искористи за да се одбијат нападите од штетни патогени. Сега научниците сакаат да тестираат како сè работи со коронавирусот, пишува Дејли Меил.

Поради риновирусот, нашето тело произведува интерферон. Претходните набљудувања покажаа дека оваа супстанца мора да препознае други патогени, вклучувајќи го и Ковид-19.

На пример, тимот на Јеил докажа дека настинката обезбедува дополнителна заштита од грип преку интерферон. Се разбира, не до крајот на животот, туку неколку недели, а понекогаш и месеци.

Повторно, заштитата не е 100%, но значително ја намалува веројатноста за развој на грип и придонесува за поблага форма.

„Вирусот на настинка предизвикува нормален антивирусен одговор во клетките на мукозата на дишните патишта“, изјави коавторот на студијата, д-р Елен Фоксман.

“Значи, клетките што ја сочинуваат оваа мембрана се местата каде што најверојатно ќе започнат да растат вирусите. Меѓу нив се грипот, обичната настинка, Ковид-19 – скоро сите вируси што ги дишеме. Сите растат во ткивата на дишните патишта. . “, појаснува таа.

Извор:здраве.то


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за преземање.