ММС

Еве како да исушите овошје за вашите најубави домашни чаеви

Чаевите стануваат сè почест избор за време на есента. Ако сакате природни ароми, можете да ги подготвите од суво овошје по ваш избор.

Не мора да ја лупите кората затоа што задржува мириси, витамини и киселини, дури и по сушењето, како и сите други хранливи материи што ги има свежи.

Честопати само кората е избор за сушење, а се користи како додаток на витамини на разни чаеви.

Измијте го секое овошје добро пред да го исушите!

Ако кората ја исушите одделно, откако ќе ја измиете и излупите, исечкајте ја на мали парчиња.

Ставете ја на основа на хартија, платно или дрво и исушете го во воздушна, но студена просторија.

По неколку дена сушење на отворено, исушете го во рерна, загреана на пониска температура. Би било добро да ја оставите рерната исклучена и отворена, поради протокот на воздух.

Исечете го овошјето на тенки парчиња или исечете го на половина,

 

 

 

Повеќето овошје и зеленчук треба да се потопат кратко во врела вода или да се испарат кратко пред да се исушат. Ова спречува расипување на овошјето и го забрзува сушењето. Ова исто така ќе спречи премногу затемнување на овошјето.

По кратко готвење исцедете го овошјето и оставете го на табла, на плех над кој сте префрлиле чиста крпа или на хартија за печење.

Можете да го оставите во рерна, или да го исушите на воздух. Нашите баби се сушеа на камена плоча или на шпорет на дрво. Куќата мириса на овошје и есен.

Ако сушите јаболка, направете ги повеќе кисели. Тие даваат поинтензивен вкус. Зрелите и слатки не се најдобри за сушење. Освен јаболка, се суши и дуња, вкусот на оваа мешавина ќе ве воодушеви. Одлични се и како закуски.

Добро е да имате сливи, бидејќи тие се користат за правење здрави чаеви за варење. Тие се исто така вкусни за грицкање, а неопходни се за време на Божиќните празници, кога секогаш ја украсуваат трпезата во деновите на постот.

Изберете зрели сливи, во овој случај тие се сушат подобро. И тие имаат повеќе шеќер, па затоа се повкусни. Исушете ги надвор на блага сончева светлина. Ако ги исушите во рерна, нека биде на пониска температура за почеток, и кога ќе се намалат малку, зголемете ја температурата на 70 степени.

Можете исто така да исушите бобинки, зеленчук и билки. Ништо послатко од чаевите што сте ги дизајнирале и сами ги направиле од состојки кои самите сте ги исушиле.

Преземено од: https://stil.kurir.rs/

 

 

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за преземање.