ММС

Објавено на: 10/6/20 1:14 PM

Поради ковид-19 македонскиот пасош помоќен од американскиот

Индексот на пасоши објави нови податоци за најмоќните пасоши во светот – листа која се заснова на тоа во колку земји може да се патува со тој пасош, а без виза.

Моментално за најмоќен е прогласен пасошот на Нов Зеланд, иако нив не им се препорачува меѓународно патување поради пандемијата со коронавирус.

По Нов Зеланд следат Германија, Австрија, Луксембург, Швајцарија, Ирска, Јужна Кореја, Јапонија и Австралија – сите го делат второто место.

На третото место пак се наоѓаат Шведска, Белгија, Франција, Финска, Италија и Шпанија.

Пасошот на САД се наоѓа на 21 место заедно со Малезија, со безвизен пристап до 52 земји.

Македонскиот пасош се најде на 16 место, а со него без виза може да се влезе во 62 земји.

Пред нас е рангирана Хрватска на осмо место и Србија на 14.

На крајот на листата се Авганистан и Ирак.


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

1x1