Служеле милијардери ѕвезди- ВИП стјуардеси открија што се случува на приватните летови
ММС
Банер за Супер7

Објавено на: 10/3/20 5:15 PM

Служеле милијардери ѕвезди- ВИП стјуардеси открија што се случува на приватните летови

За многумина, идејата за патување со авион воопшто не е поврзана со луксуз – од минување бесконечни часови во ред за да се провери, до борба за потпирачи за раце со други патници додека се вметнати во економска класа.

Но, на друго место на небото, на бoрдот на приватен авион, богатите добиваат што сакаат додека уживаат во своето лично кино, спална соба и дневна соба. Ова е привилегија што ја уживаат малкумина – познати личности, кралски семејства, претприемачи и олигарси.

Сепак, непреченото одвивање на летот зависи од избрани неколку луѓе. Едни од најгрижливите се стјуардите, кои поминуваат часови, честопати сами, неуморно задоволувајќи ги потребите на своите патници со услуга од 5 ѕвезди.

Стјуардесата Кимберли Бентон работи во индустријата веќе 9 години. Таа вели дека љеубовта кон патувањето ја вовела во овој свет, што и овозможи 14 патувања низ целиот свет. За време на нејзиниот живот, таа посетила повеќе од 130 земји и патувала на 27 различни деловни авиони, пренесува Си-Ен-Ен.

За неа, да се биде ВИП стјуардеса значи многу повеќе отколку да се служи најдобра услуга за клиенти. Таа мора да „создаде искуство“.

„Тие очекуваат да имате многу личен одност. Тие очекуваат да знаете што точно сакаат, кога тие го сакаат тоа. Може да биде нешто мало како да се качат во авион, тие веднаш ќе посакаат еспресо, потпирачот за нозе да е подигнат и весникот да ги чека “, рече таа.

Таа има славела родендени на небото, забавите за поп-ѕвездите што леташе на нивните турнеи, па дури и на банкети. Ова е професија што бара од неа постојано да се прилагодува на ситуацијата.

„Поп-групи, кралски семејства, милионери, милијардери, наследници. Летав со многу луѓе што ги гледате на ТВ и можеби сте малку загрижени, но кога летате со нив, сфаќате дека тие се како сите други “, објаснува таа.

Што се однесува до забавите, таа вели дека мора да преземе мерки за да ги задржи работите да не излезат надвор од контрола.

„Треба да бидете малку строги. Не дозволувајте да пијат премногу, но исто така да не ја расипувате забавата, туку има баланс. Имав забави на небото кога знаев дека ќе имаат гости на бордот и тие го сакаат целиот шампањ. Вие сакате да бидете сигурни дека тие ќе добијат сè што ќе сакаат – нивното омилено виски и скоч “, додава таа.

Мери Калимну работеше како стјуардеса 13 години со високи клиенти како кралски семејства, шефови на држави, шефови на големи компании и познати личности. Таа работела на различни авиони, вклучувајќи ги  Gulfstream G550 и Embraer Legacy, кој собира до 14 души.

Имаше гости кои земаа егзотични папагали, накит, вреќи за шопинг, па дури и оружје. Исто така се случило да има тела на починати.

„Три пати во мојата кариера имав покојник – ковчег во багажникот, направен од злато и скапо дрво. Имаше тројца многу славни мажи кои патуваа раскошно за последен пат во животот“.

Таа вели дека работата како ВИП стјуардеса е исцрпувачка и бара многу жртви.

„Потребно е многу трпеливост, флексибилност и многу самопочитување. Клиентите го очекуваат најдоброто, операторите бараат највисоко, затоа треба да сакате и да можете да го понудите најдоброто од себе. Секоја девојка може да ја научи оваа професија. Но, само неколку се разликуваат на крајот. Да се ​​биде професионалец не е доволно, треба да бидете единствени “, објаснува таа.

Нејзината кариера ја поттикна да блогира на Инстаграм за луксузните патувања и начинот на живот, кој има над 23.000 следбеници и ги инспирира другите да градат кариера во авијацијата. Таа, исто така, спроведува лични консултации за подобрување на услугата за клиенти.

 

Бентон, хонорарец, претходно работеше на луксузниот приватен авион на Four Seasons. Луксузната марка изнајмува сопствен Боинг 757 за најмногу 52 гости за 119.000 долари за 24-дневно патување до 9 дестинации.

„Тоа е изживување на приватните авион, бидејќи гостите се на пат, за цела турнеја, што може да трае од 4 до 5 недели, а авионот е нивен, никој друг не се качува“, рече таа. Секое патување вклучува летање, индивидуални екскурзии, храна, пијалоци и сместување. Гостите честопати го повторуваат патувањето и сакаат да бидат опслужувани од истиот персонал.

Кога работи на помали авиони, Бентон е сама. Таа, како Калимну, мораше да организира кетеринг на бордот, што може да биде доста тешко.

„Можете да ангажирате некој на кој не му треба многу, како грав наа парче чеб или некој што сака цел банкет, семејна вечера и услуга со пет ѕвездички“, рече Бентон.

Калимну еднаш доби нарачка во последен момент за супа од перка на ајкула за лет од Лондон. Реткото јадење, кое обично се порачува 48 часа однапред, ја направило многу нервозна.

„Ова е голем предизвик бидејќи генерално е забрането во Велика Британија и само овластените добавувачи и ресторани можат да ја исполнат нарачката. Со моите одлични врски во Велика Британија, можев да ја исполнам нарачката само неколку минути пред да пристигне патникот “, се жали таа.

Но, откако им го понудила менито на нејзините гости, тие одлучиле дека сакаат да продолжат да ги јадат хамбургерите што ги купиле на аеродромот. „Ова е типичен пример за секојдневна рутина на ВИП стјуардите. Ние се стремиме кон најдоброто, дури и кога тоа не е потребно “, коментира таа.

Бентон некогаш работела во авион кој насекаде бил украсен со свилени килими, а тоалетните седишта ги изработила луксузна италијанска модна куќа. Имаше и возач во Формула 1, на чиј приватен авион повеќето работи беа направени од јаглеродни влакна.

Иако не постои универзална униформа за ВИП стјуардесите, некои беа принудени да носат чевли со високи потпетици купени од сопствениците на авионите.

Сега како слободна стјуардеса, таа заработува од 195 до 587 долари на ден. Нема фиксна плата. Секој различно се пазари.

Бентон вели дека стјуардесите не добиваат бакшиш, но понекогаш им даваат подароци како скапи торби. И, иако признава дека тоа е плус, најубавото нешто во нејзината професија е можноста да запознава нови луѓе и да посети нови места – како Малдиви, Јапонија, Бали…


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со Услови за преземање.

Банер за Супер7