ММС

Никогаш ваков чипс не сте јаделе, готов за три минути

Вкусен чипс што не се пржи, не е мрсен со сол и штетни засладувачи. Покрај тоа, не дебелее. Звучи многу вкусно и нереално, нели? Па, тоа не е толку невозможно. И не само тоа – нема да го пржете, а потоа да капе маслото од него. Затоа што ќе го направите во микробранова печка.

Потребни производи:

Компири (средни до големи) – 2-3 парчиња

Зачини – по ваш вкус

Сол – колку што сакате

Време за готвење: 10 минути!

Подготовка:

Измијте ги компирите и излупете ги (може и да не ги лупите ако се тенки или свежи). Исечете ги на кругови или парчиња што се потенки – најдобар начин да го направите ова е со посебно ренде. Наредете ги на хартија за печење. Ако сакате, можете да додадете сол и зачини.

Вклучете ја микробрановата печка на 700 W и ставете ја хартијата со компири 3-5 минути. Времетраењето зависи од моќноста на вашата микробранова печка.  Веднаш штом ќе видите дека површината на компирот станува малку златна,исклучете ја микробрановата печка, извадете ги и ставете ги на салфетка или крпа. Ова ќе го направи чипсот крцкав. Повторете ја оваа постапка сè додека компирот не заврши.

Добар апетит!

блитз.бг

 


Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за преземање.